niedziela, 11 stycznia 2009

JamnikJamnik (niem. Dachshund) – jedna z ras psów pochodząca z Niemiec. Niemiecka nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu "borsuczy pies", etymologia nazwy związana jest z jego zbliżoną, do borsuków budową, oraz wykorzystywaniem tej rasy, do polowania na zwierzęta ryjące nory.
Jamnik krótkowłosy to jedna z ras jamnika. Jest jego pierwotną postacią, która pochodzi od dawnych psów gończych z terenów dzisiejszych Niemiec. Głównym przeznaczeniem jamnika krótkowłosego jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie i norowanie, chociaż obecnie jamniki bardzo dobrze sprawdzają się jako psy trzymane w mieszkaniach do towarzystwa.
Jamnik to pies bardzo żywy, odważny, czujny i inteligentny. Pomimo że jest silnie przywiązany do swojego opiekuna, nadal zachowuje wrodzoną niezależność. Od szczenięcia wymaga konsekwencji przy wychowaniu oraz dobrego kontaktu z opiekunem, bowiem w przeciwnym wypadku może się rozwinąć u psa złośliwy i nieprzyjemny charakter.

2 komentarze:

  1. Miałam przez 12 lat taką jedną wredną rudą upartą złośnicę. To był kochany psiak :) Czasem tęsknię za nią...

    pozdrówka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje czasami podejrzewam, że są głuche!! Dobrze, że przynajmniej nie kopią w ogrodzie, ale zaleta jest - krety się wyprowadziły

    OdpowiedzUsuń