niedziela, 4 stycznia 2009

Dania




Dania, Królestwo Danii (Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Graniczy od południa z Niemcami.
Typowe codzienne duńskie wyżywienie jest jak gruba kanapka – solidne śniadanie i kolacja, a między nimi skromniejszy obiad. Dużą wagę przywiązuje się do świeżości produktów spożywczych, ważne jest też, by jedzenie zostało przyrządzone w prosty sposób, bez żadnych egzotycznych udziwnień. W kuchni duńskiej nie ma właściwie zróżnicowania regionalnego.
Pierwszy posiłek to śniadanie (morgenmad). W hotelach i gospodach będą to płatki zbożowe, jogurt, ser (zazwyczaj jedzony z dżemem), jajka na miękko, trzy lub cztery rodzaje marynowanych śledzi, wędliny, pasztet z wątróbki na ciepło, duży wybór pieczywa (z grubymi pajdami białego franksbrød oraz cienkimi kromkami ciemnego żytniego rugbrød) i oczywiście lekkie ciasta – wienerbrød. Właściwie na śniadanie podaje się wszystko oprócz bekonu. Duński bekon bardziej znany jest za granicą.
Podczas lunchu (frokost, co, żeby było trudniej, w innych skandynawskich językach znaczy śniadanie) królują kanapki ze smørrebrød. Cienka kromka chleba z jajkiem, serem, salami, wędzonym łososiem bądź marynowanym śledziem – albo jeden rodzaj, albo kalejdoskop smaków na talerzu. Smørrebrød mogą mieć różne rozmiary, od czego zależy cena. Do tego podaje się sałatkę ze świeżych, surowych warzyw. 
Choć zdarza się ciepły lunch, dania gorące przewidziane są w zasadzie na kolację (middag). Świeże ryby, przyrządzane w najprostszy sposób, są naprawdę doskonałe. Sola (søtunge), flądra (hellefisk) lub halibut (helleflynder) z Morza Północnego czy Bałtyku dobrze smakują ugotowane na parze lub lekko przysmażone na maśle i podane z warzywami oraz bardzo dobrymi duńskimi ziemniakami.
Zdecydowanie najpopularniejszym daniem mięsnym są frikadeller – klopsiki, najczęściej z wieprzowiny wymieszanej z mąką, jajkami, siekaną cebulą i ziołami, podawane z ziemniakami i gęstym sosem. Są bardzo sycące i w restauracjach stosunkowo niedrogie. Wieprzowina w ogóle jest bardzo dobra; warto na przykład zamówić pieczony schab (helstegt svinekam). 
Na koniec posiłku częściej podawane są świeże owoce lub ser niż słodycze. Jeśli to możliwe, warto zamówić rødgrød med fløde (czerwoną owsiankę ze śmietaną), słynną także z tego względu, że dla cudzoziemców są to słowa trudne do wymówienia. 
W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę a na zakończenie ryż z migdałami.


Źródło: Dania - Przewodniki Thomasa Cooka - Wiedza i Życie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz