środa, 21 stycznia 2009

Harissa




Harissa – ostra, używana w Tunezji i Libii pasta wytwarzana z papryki chili i czosnku, często też z kolendrą, kminkiem zwyczajnym i rzymskim oraz/lub dodatkiem oliwy. Może także zawierać pomidory. Tradycyjny dodatek potraw kuchni tunezyjskiej i innych krajów Maghrebu. Harissa sprzedawana jest przeważnie w tubkach i puszkach. Używana jest głównie jako dodatek do kuskusu, makaronów, kanapek i zup.
Ciekawostką jest fakt, że ostrość harissy maleje wraz z ilością oliwy, której się do niej doda. Arabowie w ten sposób regulują ostrość przyrządzanych przez siebie potraw. Ma to sens, ze względu na fakt, że odpowiadająca za ostrość papryczek chilli kapsaicyna jest rozpuszczalna w tłuszczach (i alkoholu).
- 2 łyżeczki mielonego chili,
- duży pomidor, obrany i wypestkowany,
- 5 ząbków czosnku,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1/4 łyżeczki zmielonej kolendry,
- szczypta soli.
Ponadto - trochę oliwy.
Składniki zmiksować na jednolitą masę. Przełożyć do miseczki, w której będzie podany, i zalać po wierzchu odrobiną oliwy.
12 papryczek chilli (bez nasion)
4 ząbki czosnku 
1 łyżeczka kminku 
1 łyżeczka soli 
oliwa z oliwek, 
kolendra,
pieprz
Zakładamy gumowe rękawiczki i siekamy paprykę na drobne kawałki. Namoczyć je w ciepłej wodzie, odsączyć i zabieg ten jeszcze raz powtórzyć. Dokładnie odsączyć (wycisnąć) papryczki uciskając je. Zmiksować paprykę z pozostałymi składnikami przepisu i dokładnie umieścić w słoiczku zalewając na wierzch warstwą oliwy. Przetworzona tak papryka wytrzymuje do 6 miesięcy. Używać jako dodatek do potraw.
Zielnik Kuchenny 2011
Domowy wyrób

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz