czwartek, 15 stycznia 2009

Babka lancetowata



Babka lancetowata, babka wąskolistna (Plantago lanceolata L.) – gatunek byliny należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae Juss.). Występuje w stanie dzikim na całym obszarze klimatu umiarkowanego: w Europie i Azji aż do Himalajów. Gatunek bardzo zmienny, przystosowuje się do różnych warunków, został rozwleczony na wszystkie kontynenty. W Polsce pospolity.
Liście po umyciu i usunięciu nerwów są używane na surowo jako sałata, do potraw z twarogu, albo gotowane jako jarzyna lub dodatek do zup ziołowych. Razem z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego stanowią składniki sałatki wiosennej.
Wszystkie gatunki babki mają jednakowe zastosowanie kulinarne i lecznicze. Do celów kulinarnych najodpowiedniejsze są młode liście - zawierają witaminę C i prowitaminę A. Zbiera się je przez cały rok. W małych ilościach (mają trochę gorzki smak) dodaje się je do zup ziołowych (najwyżej 1 łyżka posiekanych liści na 1 litr zupy), sosów, sałatek, twarogów albo smaży w słodkim lub słonym cieście. Przed użyciem warto liście porządnie umyć i usunąć z nich nitkowate nerwy. Można również zebrać owoce i dosypać je do zupy lub gulaszu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz