poniedziałek, 26 września 2011

Pasta con broccoli - makaron z brokułami



150 g spaghetti lub innego ulubionego
4 łyżki oliwy z oliwek
1 ząbek czosnku
6 filecików anchois w oleju
1 łyżeczka drobno posiekanej papryczki chilli
10 różyczek brokułów
sól, pieprz
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. W międzyczasie na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek z pokrojonym na plasterki czosnkiem. Dodać fileciki anchois, papryczkę chili i chwilę razem podsmażyć.
Do gotującego się makaronu, pod sam koniec gotowania dodać brokuły i ugotować je al dente. Makaron i brokuły odcedzić, wymieszać z pozostałymi 2 łyżkami oliwy z oliwek oraz z sosem z patelni. Doprawić solą oraz pieprzem.
Wg. www.gasek.pl:
Brokuł zwyczajny - często nazywany zielonym kalafiorem - jest warzywem jednorocznym. Brokuł jest bogatszy od kalafiora w składniki pokarmowe, a miąższ jego jest delikatniejszy i smaczniejszy. To wyjątkowe warzywo, zawierające bogaty zestaw przeróżnych składników mineralnych i witamin, pomocne jest w zapobieganiu i leczeniu najrozmaitszych schorzeń.
Oto niektóre jego zalety: zajmuje szóste miejsce wśród warzyw pod względem zawartości potasu. Warzywo jest szczególnie bogate w fosfor, wapń, chrom i żelazo. Chrom obecny w brokule jest bardzo pomocny w leczeniu cukrzycy. Związki mineralne i witaminy dodatnio wpływają na gospodarkę wapniową w organizmie opóźniając proces starzenia się kości (osteoporoza). Brokuł zawiera związek siarkowy - sulforatan oraz chlorki i związki indolowe, które zapobiegają tworzeniu się polipów jelitowych i nowotworów.
Intensywna barwa brokułu świadczy również o dużej zawartości karotenoidów, chlorofilu i witaminy C, które nie dopuszczają do rozwoju komórek nowotworowych w całym organizmie. W czasie wieloletnich badań naukowcy udowodnili, że systematyczne spożywanie brokuła przeciwdziała nowotworom jelita grubego, odbytu, prostaty, piersi, szyjki macicy, przełyku, żołądka, płuc, tchawicy, krtani i jamy ustnej. Znajdujący się w brokule kwas pentotenowy wzmacnia centralny system nerwowy, pomaga w przyswajaniu witamin B2 i B12 oraz tworzeniu czerwonych ciałek krwi, działa korzystnie w regeneracji uszkodzonych tkanek i leczeniu chorób skóry, jest niezbędny dla normalnego wzrostu. Brokuł zawiera również kwas foliowy, który z witaminami C i B12 oraz z żelazem i miedzią jest niezbędny do tworzenia hemoglobiny. Posiada także terapeutyczne właściwości w przypadku anemii, szczególnie u dzieci i kobiet ciężarnych oraz hamuje uszkodzenie rdzenia pacierzowego.
Zwiększamy odporność

3 komentarze:

  1. To Ci iście dietetyczny lekki makaron, a dzięi anchovies aromatyczny!Biorę, ale chyba sobie trochę sera dodam, bom uzależniona...:)

    OdpowiedzUsuń
  2. mogę potwierdzić, że brokuły z makaronem, to świetne połączenie, kilka dni temu też u mnie gościły na stole i na blogu :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mmm, makaron z broukłami... w ogóle uwielbiam brokuły :)
    Więc takie połączenie jest idealne!

    OdpowiedzUsuń