poniedziałek, 6 lipca 2009

Żaba



Żaba – zwyczajowa nazwa płazów z rodziny żabowatych (Ranidae), ale również gatunków z innych rodzin, a często w ogóle przedstawicieli płazów bezogonowych. W Polsce nazwę tę noszą między innymi następujące gatunki: żaba trawna, żaba wodna, żaba śmieszka, żaba zwinka i żaba moczarowa, co powoduje bliskoznaczność nazwy żaba i rodzaju Rana. Nazwa ta bywa jednak stosowana także wobec przedstawicieli innych rodzajów (np. żaba szponiasta). Wszystkie gatunki tej rodziny są w Polsce objęte ochroną gatunkową.
Żaby mają sylwetkę charakterystyczną dla wszystkich płazów bezogonowych: ciało krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki.
Szacuje się, że w celach konsumpcyjnych rocznie ginie około miliarda tych płazów.
Naukowcy martwią się o przyszłość żab w związku z rosnącą konsumpcją żabich udek.
Policzyli oni, że rocznie na nasze talerze trafia około miliarda tych płazów. Z raportów ONZ wynika, że największymi importerami żab są Francja i Stany Zjednoczone. Natomiast największym eksporterem okazała się Indonezja, która rocznie wysyła za granicę 5 tys. ton żab.
„Żabie udka figurują już nawet w menu szkolnych stołówek. Są dostępne zarówno na targowiskach, jak i dobrych w restauracjach na całym świecie” - mówi Corey Bradshaw z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii.
Zdaniem badaczy konieczny jest odpowiedni nadzór i międzynarodowa certyfikacja łowisk. W przeciwnym razie żaby powtórzą los ryb i poszczególne gatunki zaczną zanikać w bardzo szybkim tempie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz