wtorek, 7 lipca 2009

Jonasz Kofta


Jonasz Kofta właśc. Janusz Kofta (ur. 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk i piosenkarz. Wybitna postać polskiej sceny kabaretowej i poetyckiej.
Początki jego działalności artystycznej związane są z klubem Hybrydy (kabaretem i teatrem Hybrydy). Współpracował potem z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie "Pod Egidą". Współpracował między innymi ze Stefanem Friedmannem (cykle "Dialogi na cztery nogi" i "Fachowcy") oraz Janem Pietrzakiem ("Duety liryczno-prozaiczne"). Pisał dla "Szpilek", "Radaru", "Płomyka" i "itd". Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów (między innymi do piosenki "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku", "Jej portret", "Pamiętajcie o ogrodach", "Taką cię wymyśliłem", "Popołudnie" czy "Szary poemat") i wykonawcą wielu popularnych przebojów. Publikował również wierszowane felietony w "Polityce". Jest jednym z najwybitniejszych i najważniejszych twórców kultywujących formę piosenki poetyckiej (obok Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego).
Nagrodę (Grand Prix) jego imienia przyznaje jury Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej.
Zmarł w wyniku powikłań po zakrztuszeniu się podczas posiłku. Wcześniej cierpiał na chorobę nowotworową, którą udało mu się wyleczyć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz