poniedziałek, 13 lipca 2009

Skrzypłocz

Skrzypłocze nazywane są żywymi skamieniałościami, gdyż bardzo podobne formy znajdujemy w osadach sprzed 350 mln lat. Ciekawostką jest to, że krew skrzypłoczy ma barwę niebieską. Charakteryzuje się jałowością. i ma właściwości bakteriobójcze. Używa się ją do produkcji testerów bakteryjnych. Testy bakteryjne wykonane z krwi skrzypłoczy wykorzystywane są m.in. w przemyśle kosmicznym do natychmiastowego kontrolowania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych, w razie podejrzenia o kontaminację.
Skrzypłocze osiągają rozmiary do 60 cm, są mięsożerne i najchętniej przebywają w wodach przybrzeżnych. Występuje w wodach Atlantyku u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz u płd-wsch. wybrzeży Pacyfiku.
Przyrządza się podobnie jak kraby (pomimo dziwnego wygladu to ich bliski krewniak) - w smaku jest zresztą bardzo do nich podobny.
www.wikipedia.pl/it/de

8 komentarzy:

 1. Skąd masz takie ciekawe wiadomości i zdjęcia!Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Jak tylko spotkam, nie omieszkam zamówić:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Następny przejaw ignorancji idiotów.Ludzie jedzcie wąsy tygrysa ,bo działają na zwiększenie potencji.Szpik koński polepsza jakośc włosów, a ręce szympansa dają szczęście.Tylko co sie stanie jak wszystko zeżrecie i zrobicie z tego jedną wielką kupę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutne to wszystko ,ale coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego obłędu. "Psy patrzą na nas z niższością koty z pogarda a świnie jak na równych sobie " Nie dosłownie W. Churchill .Ja tylko dodam ze jak świnia ma wybór to woli pokarm roślinny

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Nie ma to jak wyciągnięty prosto z d** komentarz 'na temat'

   Usuń
 5. krew skrzypłoczy to cyjanoglobina czyli barak grupy hemowej

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe stworzenie. Podobne do mojej trzeciej żony, tylko ma inteligentniejsze oczy. No i można zjeść...

  OdpowiedzUsuń