niedziela, 8 lutego 2009

Migdałowiec zwyczajny









Śliwa migdał (Prunus dulcis P. Mill.), nazywana także migdałowcem lub migdałem - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej i Azji Mniejszej.
Roślina uprawna : uprawiana głównie w basenie Morza Śródziemnego: Hiszpania, Francja, Włochy i Kalifornia. Północny zasięg upraw przebiega przez Czechy i Słowację. W przemyśle spożywczym występują w charakterze bakalii oraz często przerabiane są na marcepan. Z nasion migdału robi się bardzo smaczny i mający duże własności odżywcze olejek migdałowy.
A. communis var. sativa - odmiany słodkie, owoce wykorzystywane w cukiernictwie, podobnie pestki. Z nasion tłoczy się olej migdałowy wykorzystywany w przemyśle do smarowania precyzyjnych urządzeń. Z soku świeżo wyciśniętych owoców otrzymuje się napój - orszadę.
A. communis var. amara Focke - odmiany gorzkie, uprawiane na mniejszą skalę. Otrzymywany z ich pestek olej używany jest do produkcji niektórych likierów, a także mydła i esencji zapachowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz