piątek, 27 lutego 2009

Kuchnia rosyjska


Rosyjska kuchnia, choć nieco ciężka, smakuje wybornie. Do ulubionych potraw należą bliny (rodzaj naleśników ze słonym lub słodkim farszem), śmietana i syte dania mięsne, doskonałe zimą. W lecie w wielkim wyborze pojawiają się barwne i smaczne sałatki oraz zakuski (przekąski). Wspaniałe zupy smakują wyśmienicie o każdej porze roku.
Śniadanie (zawtrak) w hotelu podawane jest w różnych formach: od szwedzkiego stołu po zwykły chleb z masłem, dżemem, herbatą i jajkiem na twardo. Warto skosztować blinów, kaszy (różne odmiany) i syrników, pysznych z dżemem, cukrem i uniwersalnym rosyjskim dodatkiem, czyli śmietaną (smietana).
Rosjanie jedzą stosunkowo duży posiłek wczesnym popołudniem (obied), posiłek wieczorny jest lżejszy (użyn). Kolacje w restauracjach zwykle trwają bardzo długo. Posiłki (i karty) podzielone są na dania.
Najpierw podaje się zakuski zimne lub ciepłe. Bardziej wyszukane (z kawiorem) konkurują cenowo z daniem głównym. Najdroższy jest czarny kawior, czyli ikra jesiotra (ikra cziornaja, zwana też ziernistaja), czerwony – tańszy i bardziej słony to ikra łososia (ikra krasnaja, zwana także kietowaja). Podaje się go zwykle na tostach z masłem lub blinach, z wódką do popicia. Można też spotkać surogat kawioru z bakłażanów lub innych warzyw.
Zakuski obejmują także sałatki. Do najpopularniejszych należy oliwje, sałatka z siekanego mięsa i warzyw obficie polana śmietaną, i sieliodka pod szuboj, relikt kuchni sowieckiej, czyli „śledź w futrze” – sałatka rybna z warzywami. Obie powracają obecnie do restauracji w całym kraju na fali nostalgii. Często dobrą zabawą może być próba odkrycia, jakie egzotyczne składniki kryją się pod grubą warstwą kremowego majonezu. Wegetarianie powinni uważać – sałatki często zawierają siekane mięso, ryby lub owoce morza.
Po zakuskach pora na zupę; w menu pod nagłówkiem pierwyje bliuda (pierwsze dania). Większość rosyjskich zup przyrządzana jest na bazie mięsnego wywaru; warto spróbować następujących: borszcz (barszcz z buraków), łapsza (rosół z kury z makaronem), okroszka (chłodnik warzywny na kwasie chlebowym) i solianka (pożywna zupa mięsna lub rybna z warzywami).
Wtoryje bliuda (drugie dania lub dania główne) to inaczej goriaczije bliuda (dania gorące). Mogą być podzielone na firmiennyje (dania firmowe, specjalność zakładu, często umieszczane na początku karty dań), miasnyje (mięsne), rybnyje (rybne), ptica (drób) oraz owoszcznyje (jarskie). Jeśli nie zostanie od razu podany na stół, można poprosić o chlieb, wypiekany w rozlicznych odmianach – najlepszy, „czarny”, wyrabia się z bogatego w witaminy ciasta żytniego na zakwasie. Ziemniaki (kartoszka, kartofiel), podobnie jak u nas, nie są uważane za warzywa i trzeba zamawiać je oddzielnie.
Po głównym daniu podaje się diesierty (deser, także sładkije bliuda). Przeważnie będą to lody (marożenaje), które Rosjanie uwielbiają (często pochłaniają duże porcje przy stolikach na zewnątrz, nawet przy minusowej temperaturze). Popularne są także ciastka w dziwacznych kolorach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz