niedziela, 1 lutego 2009

Harry's Bar
„Harry's Bar" to legenda, ulubione miejsce Ernesta Hemingwaya, który zwykł przesiadywać długie godziny przy własnym stoliku w rogu sali, to także niepowtarzalna atmosfera, elegancja, prostota, a przede wszystkim styl i przywiązanie do tradycji. Jest ulubione to miejsce artystów, pisarzy, malarzy i aktorów. Bywali tu Charlie Chaplin, Orson Welles, Henry Fonda, Woody Allen i Nicole Kidman.
Jak podają oficjalne firmowe źródła, „Harry's Bar" otworzył 1931 roku barman Giuseppe Cipriani. Legenda zaczyna się jednak kilka lat wcześniej...
Harry Pickering - młody, bogaty bostończyk, stały bywalec hotelu „Europa" w Wenecji, gdzie Giuseppe Cipriani był barmanem, nagle przestał odwiedzać swój ulubiony bar. Pewnego dnia Cipriani zapytał młodego Amerykanina, co się stało? Dlaczego? Na to Pickering wyjaśnił, że jest zdruzgotany, ponieważ rodzina dowiedziawszy się o jego skłonnościach i upodobaniu do alkoholu zablokowała wszelkie finanse. Na to Cipriani pożyczył Bostończykowi 10.000 lirów (ok.5.000 $), a ten „zniknął"... Dwa lata później Pickering wrócił do hotelowego baru, zamówił drinka i oddał Ciprianiemu 50.000 lirów. 
- Panie Cipriani, dziękuję - powiedział - to są pieniądze. Aby okazać swoją wdzięczność jest 40.000 więcej, wystarczy na nowy bar. Nazwiemy go Harry's Bar.
S. Marco 1323, Calle Vallaresso, dojazd statkiem Vaporetto nr 1 i 82: S. Marco; w poniedzialki nieczynne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz