wtorek, 22 września 2009

MarcheMarche (wł. Marche, wym. ˈmɑrkɛ) – region administracyjny w środkowych Włoszech, ciągnący się na płd. wsch. od San Marino, nad Adriatykiem na długości 160 km. Zajmuje powierzchnię 9694 km², zamieszkuje go 1,4 miliona osób, a stolicą jest Ankona (104 000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia wynosi 147 osób na km². Jest to region wybitnie rolniczy, z przeważającymi w krajobrazie starannie utrzymanymi winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami i pastwiskami. W przemyśle istotne gałęzie stanowi przemysł obuwniczy, papierniczy oraz wyrób instrumentów muzycznych.

W skład regionu Marche wchodzą prowincje: Prowincja Ankona, Prowincja Pesaro e Urbino, Prowincja Ascoli Piceno, Prowincja Macerata, i od 2009 roku Prowincja Fermo.

Marche jest ostatnim włoskim regionem po stronie Adriatyku przed tzw. Mezzogiorno, czyli południową, znacznie słabiej rozwiniętą gospodarczo częścią kraju - region sąsiadujący od południa, Abruzzo zaliczany jest do grupy regionów południowych (a Marche jeszcze do centralnych).

W regionie używa się powszechnie czterech głównych dialektów i kilkadziesiąt mniejszych, o charakterze bardziej lokalnym (nawet w miejscowościach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów można spotkać całkiem różne odmiany włoskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz