piątek, 11 września 2009

Zamach na World Trade Center i Pentagon


World Trade Center (WTC, po polsku: Światowe Centrum Handlu) – kompleks kilku budynków na Manhattanie w Nowym Jorku. Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego razem z Antonim Brittiochim. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966 roku, oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 r. Kompleks składał się z 7 budynków, z których najwyższe były dwie bliźniacze wieże zwane twin towers. Każdego dnia pracowało w nich około 25 000 osób. 11 września 2001 r. kompleks został zniszczony w wyniku zamachu terrorystycznego prawdopodobnie przygotowanego przez Al-Kaidę. W jego miejscu ma powstać nowy zespół budynków, składający się z 1 World Trade Center, WTC2, WTC3, WTC4 oraz WTC5.
Zamach na World Trade Center i Pentagon – seria czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych rano 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów.
Dokonało go 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Podejrzewa się, że wykupili też znaczną część miejsc w tych samolotach, żeby zmniejszyć liczbę ludzi przebywających na pokładzie, co miało ułatwić opanowanie samolotów. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA. Oficjalnie przyjmuje się, iż wieże uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków, częściowo wskutek uderzenia samolotów, i następnie, w wyniku intensywnych pożarów zainicjowanych przez eksplodujące paliwo lotnicze. W zamachu zginęło około 3000 osób.
http://www.youtube.com/watch?v=kv4s3fn8jDc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz