niedziela, 22 lipca 2012

Choroby nerek


Choroby nerek stanowią dla lekarzy bardzo duży problem ze względu na to, że chorzy bardzo często nie odczuwają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy widoczne są dopiero po badaniu laboratoryjnym lub w zaawansowanym stadium choroby. W większości przypadków, kiedy choroba zostanie rozpoznana w wysoce rozwiniętym stadium, na leczenie jest już za późno i można jedynie łagodzić jej skutki.
Objawy choroby nerki:
W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na dolegliwości związane z układem moczowym, a w szczególności na:
  • Bóle poniżej dolnych żeber w okolicy lędźwiowej
  • Kolor moczu
  • Spuchnięte okolice oczu, rąk i dolnej partii nóg
  • Ból w czasie wypróżniania
  • Częstomocz
  • Nocne i dzienne moczenie
  • Zapach amoniaku w moczu
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Osoby z niedokrwistością są w grupie ryzyka
  • Inne podejrzane objawy m.in. brak apetytu, gorączka czy duża nerwowość
Wyżej wymienione objawy powinny dać sygnał, aby szybko zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania, wykluczy inne choroby i zaleci odpowiednie leczenie.
Ból w większości przypadków jest sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Jeśli odczuwamy go w okolicach lędźwi może oznaczać to zakażenie dróg moczowych, kłębuszkowe zapalenie nerek, nowotwór czy też kamicę.
Diagnostyka choroby nerek
Barwa moczu odgrywa równie dużą rolę w diagnozie. Prawidłowo wyglądający mocz jest ciepłej, bursztynowej, jasnej i przejrzystej barwy. Jeśli zauważymy zmianę koloru na czerwonawy lub z widoczną domieszką krwi, oznaczać to będzie utratę czerwonych krwinek, z którą wiążą się takie choroby jak skaza krwotoczna, nowotwór, zakrzepica żył w nerkach lub najłagodniejszej, ale bardzo bolesnej kamienicy. Jeśli zauważymy kolor brunatny oznaczać to będzie za duże stężenie bilirubiny w moczu, które często występuje przy żółtaczce czy kłębuszkowym zaplenieniu nerek. Nie należy jednak od razu panikować, jeśli mocz zmieni barwę, ponieważ może być to powodem gorączki, zjedzenia buraków czy jagód.
Jednym z najczęstszych objawów chorób układu moczowego jest ból i pieczenie, które odczuwa się podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. W większości przypadków oznacza ono zapalenie cewki moczowej czy przechodzenie kamieni. Równie często z pieczeniem i bólem w okolicach kroku występują komplikacje w oddawaniu moczu.

1 komentarz:

  1. Witam,mam trzyletnią córeczkę, która ma nawracające stany zapalne pęcherza.Objawia się to,że ma często pieczenie podczas oddawania moczu i często siusia.Pediatra w rejonie upiera się,że nie potrzebna jest wizyta u nefrologa dziecięcego ja jednak mam inne zdanie na ten temat i chce koniecznie upewnić się,że dziecko ma zdrowy układ moczowy i nerki.Skoro więc nie mogę otrzymać skierowania do nefrologa, bo pediatra z rejonu nie chce mi go wypisać to skorzystam z prywatnej wizyty u nefrologa.
    Szukałam na internecie i znalazłam stronę przychodni
    http://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-dla-dzieci/nefrolog-dzieciecy/zakres-swiadczen/ Mają tam różnych specjalistów.Chciałabym dopytać czy może ktoś z Was korzystał z usług tej przychodni?Będę bardzo wdzięczna za informację.Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli.

    OdpowiedzUsuń