sobota, 2 maja 2009

Kuchnia luksemburska




Ktoś napisał, że kuchnia luksemburska, to francuskie potrawy podawane w niemieckich porcjach. Chyba nie do końca to prawda, ale trzeba przyznać, że pytane przeze mnie osoby miały kłopot z wymienieniem typowo luksemburskich potraw. Nawet pojawiło się zdanie, że niektóre produkty uznawane za tradycyjne są promowane przez sklepy, aby sprzedawały się w określonym czasie i kupują je obcokrajowcy (!). No cóż, może za kilka lat będę mogła wypowiedzieć się w tej kwestii bardziej autorytatywnie, a teraz pozostaje mi uwierzyć innym źródłom.
Typową zupą kuchni luksemburskiej jest rodzaj zupy fasolowej, ale z fasolą gotowaną w łupince. Drugie dania są dosyć ciężkie, podobne do kuchni niemieckiej – oparte na ziemniakach i mięsie. 
Wśród ciast można spotkać przede wszystkim różne odmiany tart, znajdą się też podobne do polskich serniki, ale chyba najbardziej zakorzeniły się oparte na francuskich ciastach „croissanty”, jedzone nie tylko na śniadanie.
Oznaką patriotyzmu będzie popijanie posiłku lokalnym winem z winnic nad Mozelą, którego wybór jest całkiem znaczny: Riesling, Pinot gris, Pinot Blanc, Caves Cooperatives Wormeldang Auxerrois, Pinot nor, Gewürztraminer, Rivaner, Elbling. 
Nie można też zapomnieć, że produkuje się tu kilka gatunków piw: Bofferding i Battin, Diekirchi Mousel, Simon, Beierhaascht oraz Ourdaller.
Z wód mineralnych na uwagę zasługuje Rosport.
Przy okazji różnych uroczystości plenerowych można skosztować potraw, których powodzenie sprawdziło się już w całej Europie, a mianowicie pieczonych kiełbas, frytek i gofrów. Na szczęście pojawią się też placki ziemniaczane lub pieczone kasztany, co trochę odróżnia te imprezy od tych w innych krajach. Zależnie od pory roku można to popić zimnym piwem lub grzanym winem.
Weinachtsmarkt
W sklepach pojawiają się okazjonalne rodzaje ciast np. na święta Bożego Narodzenia rolady (Buche de Noël), na Tłusty Czwartek pączki (niestety nie te lekko chrupiące z lukrem) i chrusty, na Wielkanoc precle (Bretzel).
Kilka specjalności kuchni luksemburskiej:
– „Bretzel” – w trzecią niedzielę Wielkiego Postu (obchodzoną jako Bretzelssonndeg) mężczyźni dają swym narzeczonym/żonom precla, a na Wielkanoc panie odwdzięczają się w postaci jaj.
– „Quetscheflued” – tarta śliwkowa, jedzona oczywiście we wrześniu. 
– „Verwurelt Gedanken” – specjalne ciastka jedzone podczas Karnawału
– „Boxemännercher” – piernikowe ludziki, sprzedawane 6 grudnia
– „Äppelklatzen” – plastry jabłek w cieście
– „Kiirmeskuch” – babeczki
– „Streisel” – drożdżówka z kruszonką
http://www.polska.lu/informatorium/luksemburczycy.html#kuchnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz