sobota, 30 maja 2009

Kuchnia bułgarska


Kuchnia bułgarska, podobnie jak kuchnie sąsiadujących z nią Macedonii i Serbii i Czarnogóry, jest typową kuchnią bałkańską. Duży wpływ na kuchnię bałkańską, w tym bułgarską wywarła kultura turecka. Od innych kuchni bałkańskich sztukę kulinarną Bułgarów różni nieco większy wpływ sąsiadującej Grecji. Widać to choćby po popularnych sałatkach z pomidorów, papryki, cebuli i owczego sera. Z Turcji zapożyczono kebaby, kebaczety (kotlety z baraniny przypominające hamburgery) i jogurty. W Bułgarii je się stosunkowo dużo mięsa, owoców i warzyw. Dużą popularnością cieszą się dania mięsne przypominające gulasz z dodatkiem dużej ilości cebuli (kawarma) lub warzyw (giuwecz). jest potrawą mięsną z wieloma warzywami (np. pomidorami, papryką i cebulą).
Bułgaria w swojej południowo wschodniej części (Wyżyna Dobrudży i Strandża) posiada dostęp do Morza Czarnego. W tych rejonach kraju jada się sporo ryb (głównie jesiotra i makrelę). W kuchni bułgarskiej królują tradycyjne posiłki dwudaniowe, choć mieszkańca zachodniej Europy mogła by zadziwić popularna w Bułgarii zupa z ogórka i czosnku na jogurcie (tarator). Bułgaria jest krajem o ciepłym klimacie stąd latem jada się bardzo dużo warzyw i owoców, szczególnym uznaniem cieszą się brzoskwinie i pomidory. Bułgarzy jedzą również stosunkowo dużo nabiału - przede wszystkim sery, szczególnie zapożyczona z Grecji feta oraz typowo tureckie jogurty.
W wysokich temperaturach Bułgarii piję się wiele różnych napojów, od wszelkich soków, przez wyrabiany na bazie jogurtu ajran, mocne kawy, herbaty z cytryną aż po alkohole. Wśród tych ostatnich królują bardzo znane na całym świecie bułgarskie wina (melnik), słabsze boza (odmiana piwa, gęsta i słodka) i narodowa chluba - wódka rakia (wyrabiana ze śliwek lub winogron).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz