niedziela, 23 sierpnia 2009

Shorba - zupa arabska


50 g grochu włoskiego,
2 łyżki oliwy,
2 średniej wielkości cebule,
450 g jagnięciny na gulasz (ew. wołowina lub kurczak),
5-6 pomidorów,
125 g fasolki szparagowej,
2 średniej wielkości kartofle,
125 g świeżego bobu,
1 łyżka świeżej mięty,
1 łyżka świeżej kolendry,
1 łyżeczka papryki,
2 łyżki pasty pomidorowej,
2,5 l wody,
1 średniej wielkości cukinia,
1 zielona papryka,
100 g cienkiego makaronu,
sól, pieprz.
Groch zalać woda i odstawić na 8 godz. Odcedzić.
Oliwę wlać do garnka i postawić na średnim ogniu. Cebule pokroić i podsmażyć na oliwie. Mięso pokroić w kostkę, a następnie podsmażyć z cebula, mieszając od czasu do czasu.
Pomidory sparzyć, obrać ze skorki, posiekać i wymieszać z mięsem. Fasolki szparagowe przekroić na pól, kartofle pokroić na cząstki i dodać z bobem do reszty. Listki mięty i kolendry oddzielić od korzonków. Korzonki związać sznureczkiem i wrzucić do garnka. 
Dodać groch, pieprz, paprykę oraz pastę pomidorowa rozpuszczona w wodzie. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, zakryć do polowy i gotować, aż groch będzie miękki (ok. 1 godz.). Posolic.
Z papryki usunąć nasiona, a następnie pokroić wraz z cukinia na cząstki. Dodać do zupy i zalać odpowiednia ilością wody, aby zakryła jarzyny na 5 cm powyżej ich poziomu. Doprowadzić do wrzenia. Spróbować i przyprawić jeśli potrzeba. Zmniejszyć ogień, częściowo zakryć i gotować następne 20 min.
Posiekać liście mięty i kolendry. Pokruszony makaron wsypać do zupy i gotować przez 5 min. Wyjąć związane korzonki ziół, a następnie dodać posiekane liście. Od razu podawać. Zamiast jagnięciny można użyć wołowiny lub kurczaka oraz dodać marchewkę i zielony groszek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz