niedziela, 23 sierpnia 2009

Ramadan


Ramadan (po arabsku: رمضان, ramaḍān – per., paszto i czecz. ramzan; tur. ramazan) – dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.
Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów i nie wolno pić żadnych napojów. Przed świtem kiedy jedzą ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu, w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – suhoor przed świtem i iftar po zachodzie słońca. W czasie trwania ramadanu, warto pozdrowić muzułmanina "Kuranı Kerim", a po jego zakończeniu "ʿid Mubarak".
Post to inaczej ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy "ar Rajan" (gdzie Raj ma 8 bram, a piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat. Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać ramadanu. W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.
W ramadanie każdy dobry uczynek "hassanat" jest pomnażany od 10 do 700 razy w Dniu Sądu Ostatecznego. Także w ramadanie jest `noc uświęcająca` tzw. "lejlat al-kadr" (wg Koranu ta noc jest lepsza niż 1000 miesięcy). W świętym miesiącu ramadan są otwarte wszystkie bramy raju, a bramy piekła są zamknięte. Również w tym miesiącu Allah szczególnie i łaskawie wybacza wszystkie grzechy. Dlatego właśnie miesiąc ramadan jest niezwykle ważny w życiu muzułmanina. Ramadan kończy się świętem Id al-Fitr. Jest to m.in. uczta dla uczczenia końca postu, ale jest to święto wynikające raczej z tradycji, niż nakazu religijnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz