niedziela, 5 lutego 2012

Perliczka Wielkopolska

Perlica zwyczajna, perliczka (Numida meleagris) – gatunek dużego ptaka z rodziny perlic, jedyny przedstawiciel rodzaju Numida. Zamieszkuje Afrykę (zwłaszcza na południe od Sahary), introdukowany na Karaibach i w południowej Francji. Prowadzi naziemny tryb życia, w sytuacji zagrożenia raczej ucieka pieszo niż fruwa. Jest wytrwałym biegaczem, może przebiec do 5 km dziennie. Poza sezonem lęgowym tworzy stada liczące ok. 25 osobników. Na wolności dożywa do 12 lat. W wielu krajach udomowiona, jest hodowana dla smacznego mięsa i jaj.
Delikatne mięso Perliczki Wielkopolskiej jest idealne dla początkujących, gdyż nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych. Zawsze za to zachwyci niecodziennym smakiem i wyrafinowanym charakterem. Warto znaleźć ulubiony sposób przyrządzania perliczki, aby docenić jej niecodzienny smak i zdrowotne walory.

2 komentarze:

  1. Piękny dostojny ptak ,ale z zakupem chyba problem.

    OdpowiedzUsuń
  2. w Krakowie można kupić na Starym Kleparzu, na wsi wiele osób hoduje, a we Włoszech też bez problemu prawie wszędzie (faraona); ale jak w innych rejonach Polski to nie wiem :(

    OdpowiedzUsuń