piątek, 22 lipca 2011

Domowy sos Worcestershire



Mam go - wreszcie!
Sos Worcestershire to sos kulinarny o korzennym smaku i płynnej konsystencji; produkowany przez firmę "Lea & Perrins" w angielskim mieście Worcester. Produkcja sosu na skalę przemysłową ruszyła w 1837 roku. Sos jest dodatkiem smakowym do zarówno poddanych obróbce (gotowaniu) dań, jak i dań niegotowanych, w szczególności zaś do dań z wołowiny. Jest też ważnym składnikiem sałatki Cezara oraz koktajlu "Krwawa Mary".
Sfermentowany sos rybny garum był jedną z nieodłącznych części kuchni greckiej i rzymskiej oraz stanowił podstawę handlu cesarstwa rzymskiego, lecz sos Worcestershire jest spuścizną kontaktów imperium brytyjskiego z Indiami. Podobne sosy bazujące na sfermentowanych anchois pojawiały się w Europie już w XVII wieku, lecz popularność sosu Worcestershire nastąpiła w latach 30. XIX wieku.
Może to nie jest to, ale ...
Możemy go zrobić:
Pół kwarty octu słodowego (brązowego) - czyli 1/2 litra!
2 drobno posiekane szalotki
2 łyżki stołowe esencji z anchois
3 łyżki stołowe ketchupu z orzecha włoskiego (można go sporządzić także samodzielnie z orzechów włoskich w łupinach, cebuli, soli, octu słodowego, czosnku, goździków i mocnego czerwonego wina)
2 łyżki sosu sojowego
szczypta soli
Po zmieszaniu wszystkich składników i umieszczeniu ich w dokładnie zamkniętej butelce przez dwa tygodnie każdego dnia dwukrotnie należy mocno wstrząsnąć miksturę, a przed ostatecznym przygotowaniem do spożycia - przecedzić ją dokładnie.
Akcja przetwory 2011
Domowy wyrób
Kuchnie Świata... Od kuchni

5 komentarzy:

  1. A czy w Worcestershire nie ma przypadkiem tamaryndu? Nie czepiam się oczywiście, tylko tak z ciekawości pytam, bo głównie z tamaryndem (ok, i z Bloody Mary :)) mi się ten sos kojarzył :)

    A historia bardzo ciekawa!

    Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oryginalna receptura na sos Worcestershire zakłada wykorzystanie octu słodowego (wytwarzanego z jęczmienia), octu spirytusowego, melasy, cukru, soli, anchois, wyciągu z owocu tamaryndowca, cebuli, czosnku, przypraw i dodatków. To jest oryginał, a właściwie to co podają na opakowaniu - ponoć używa się w czasie produkcji tylko symbole.
    To tak jak z tortem Sachera...

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenny przepis tym bardziej,że w Pl kosztuje bardzo dużo :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie go dzisiaj kupiłam, ale jeśli mi tylko posmakuje, z chęcią sama zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Stworzyliśmy specjalny serwis http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 , w którym możecie polecić innym najlepsze oferty sosów włoski intensywny poznań. Połączenie ofert sosów z opiniami o producentach polskich i zagranicznych stanowi o unikalności portalu na tle innych serwisów z ofertami sosów.

    OdpowiedzUsuń