sobota, 25 kwietnia 2009

Rabarbar ogrodowy

Rabarbar ogrodowy (syn: rabarbar zwyczajny, rzewień ogrodowy, rzewień zwyczajny) Rheum rhaponticum L. - gatunek byliny należący do rodziny rdestowatych. Pochodzi z obszarów Azji Środkowej, Bułgarii i prawdopodobnie południowej Syberii . W Polsce jest uprawiany.
Rabarbar, rzewień (Rheum L.) – rodzaj roślin należących do rodziny rdestowatych. Obejmuje około 20 gatunków roślin. Gatunkiem typowym jest Rheum rhaponticum
Polska dominuje pod względem jakości rabarbaru. Największa plantacja rabarbaru (słynne pola zielone) znajdują się w Wierciszewie koło Koszalina. Również w tej samej miejscowości produkowane są znane soki z łodygi rabarbaru. L..
Służy jako dodatek do soków (np. z malinami), tudzież placków drożdżowych, rzadziej do drożdżówek. Może być również wykorzystywany do produkcji wina owocowego. Charakteryzuje się kwaskowatym smakiem. Zawiera dużo żelaza, kwas jabłkowy i znaczącą ilość kwasu szczawiowego przez co usuwa z organizmu wapń i tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia, który może odkładać się jako kamienie nerkowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz