poniedziałek, 23 marca 2009

Irlandia
Irlandia, Republika Irlandii (irl. Éire [ˈeːɾʲə], Poblacht na hÉireann [ˈpobl̪ˠaxt̪ˠ n̪ˠə ˈheːɾʲən̪ˠ]; ang. Ireland, Republic of Ireland).
Irlandia położona jest na trzeciej co do wielkości wyspie Europy, należącej do archipelagu Wysp Brytyjskich. Europejskie wyspy większe od Irlandii to Islandia i Wielka Brytania. Od strony północno-zachodniej oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od Wielkiej Brytanii oddziela ją Morze Irlandzkie oraz kanały: Świętego Jerzego i Północny.
Urozmaicona linia brzegowa wynosi 1448km, a powierzchnia samej wyspy to prawie 85 tys. km kwadratowych.
Panuje tu klimat określany mianem umiarkowanego morskiego wilgotnego, tak więc Polacy przyjeżdżający tu do pracy czują się tak jak na polskim Pomorzu. Średnie temperatury wahają się od 4 do 7 stopni Celsjusza w zimie i 14-16 stopni w lecie. Najwyższą zanotowaną temperaturą było 33 stopnie 26 czerwca 1887 roku w Kilkenny. Najniższą zaś -19,1 stopnia w Markree 16 stycznia 1881. Opady są różne w zależności od części wyspy. Najwięcej pada na zachodnim, a najmniej na wschodnim wybrzeżu. Największe nasłonecznienie jest w maju i czerwcu. Słońce świeci wtedy 5,5 - 6,5 godziny na dobę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz