środa, 16 listopada 2011

Beaujolais Nouveau 2011

Jutro!
Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istniał od dawna, globalne święto związane z tym trunkiem istnieje dopiero od 1985 roku. Co roku, w trzeci czwartek listopada otwiera się tysiące butelek aby cieszyć się owocowo - kwaskowym lekkim aromatem czerwonego wina.
Beaujolais to obszar winnic o szerokości około 10 km i długości 150 km w południowo - wschodniej części Burgundii (centralna Francja) między Lyonem i Macon. Rocznie produkuje się tu ponad 1,2 miliona hektolitrów wina. Wszystkie wina produkowane są w tym regionie z jednego szczepu winogron: Gamay. Ze względu na zróżnicowany klimat wina z Beaujolais mają dość różny charakter. Wszystkie wina Beaujolais charakteryzują się bardzo lekkim, świeżym owocowym aromatem i jasną fiołkową barwą. Mimo, że to w przeważającej mierze wina czerwone należy je podawać schłodzone do 14 - 16 stopni co podkreśli ich owocowy bukiet. Beaujolais Nouveau to wino o ostrym, często bardzo cierpkim smaku. Jest to wino płaskie, lecz w dobrych latach można wyczuć wyraźną świeżość i owocowy smak.

1 komentarz:

  1. We Francji chyba wiedzą, ze to byl majstersztyk marketingowy z tym winem, bo tu 17 listopada nie byl szczegolnie trąbiony jako swieto beaujolais.Albo ja nie slyszalam, a ogladam ichniejsze dzienniki.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń