sobota, 16 stycznia 2010

Kuchnia argentyńska




Postawą kuchni argentyńskiej jest mięso, głównie wołowe. Argentyna do dziś bije światowe rekordy w spożyciu mięsa na jednego mieszkańca. Oprócz wołowiny, spożywa się mięso baranie, kozie, cielęce i indycze. Najpopularniejszedanie to: ASADO - pieczeń z rożna, CHURRASCO i BIFE (steki wołowe) - również z grilla. ASADO jest potrawą wykwintną, sporządzaną zwykle w weekendy i, co ciekawe, wyłacznie przez mężczyzn. Kobiety przygotowują tylko sałatki i, podane do ASADO jako dodatek, pieczone w cienkim cieście poaszteciki z różnym nadzieniem - EMPANADAS. Ta potrawa jest indiańskim dziedzictwem, podobnie jak HUMITA - omlety z puree z zielonej kukurydzy, cebuli, ziemnieków, papryki i pomidorów. 
Tradycyjnym napojem jest natomiast yerba mate - rodzaj herbaty, która swą wyjatkowość zawdzięcza sposoboi, w jaki się ją podaje. Yerba mate pije się z małych, specyficznych kubeczków (wykonanych z tykwy, drewwna lub porcelany) przez metalową rurke, zakończoną siteczkiem. 
Alkohol w Argentynie jest tani, a szczególnie wino, które trafia na każdy stół w południe i wieczorem (a należy dodać, że głównym posiłkiem jest kolacja, spożywana dopiero po godzinie dwudziestej pierwszej). Większość win argentyńskiej produkcji pochodzi z prowincji Mendoza, gdzie znajdije się najwięcej winnic. Można je zwiedzać, a zwiedzanie połączyć z degustacją. 
Ze słodyczy popularny jest hiszpański budyń karmelowy - DULCE DE LECHE. Smakiem przypomina nasze "krówki", ale jest odrobinę rzadszy. Jest on podstawą wszystkich słodkich dań. Dodaje się go do lodów, bułeczek, ciast i tortów. 
Innym deserem jest gruby plaster sere z kawałkiem galaretki z pigwy lub galaretki z patatów - QUESO CON DULCE. 
PUCHERO 
Duzy garnek napełnić do połowy wodą. Wode posolić i zagotować. Włożyć 75 dag opłukanej i pokrojonej w kostkę wołowiny, pół kury oraz porąbaną na 4 części nogę cielęcą. 
Zagotować i zszumować pianę. Dalej gotować pod przykryciem ok. półtorej godziny. W połowie gotowania dodawać kolejno: po 4 całe oskrobane i umyte marchewki, obrane pataty (słodkie ziemniaki), obrane i pokrojone w uą kostke ziemniaki, młode kolby kukurzydzy oraz 2 obrane cebule. 
Pod koniec gotowania dodać jeszcze 2 obrane ze skórki pomidory i 4 plastry miąższu dyni. Boczek pokroić w kostkę, przesmażyć na patelni i dodać do zupy razem z wytopionym tłuszczem. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. 
Ugotowane mięso, jerzyny i rosół podaje się oddzielnie. 
Paszeciki - EMPANADAS DE HORO 
Ciasto:
-25 dag mąki
-płaska łyżeczka soli
-12 dag masła
farsz:
-25 dag mieszanego mięsa mielonego
-2 cebule
-2 łyżeczki rodzynek
-łyżeczka oliwy z oliwek
-pół łyżeczki ostrej papryki mielonej
-pół łyżeczki zmielonego kminku
-pół łyżeczki soli
Rodzynki sparzyć i osączyć. Cebulę obrać i drobno posiekać. W rondlu podgrzać oliwe i aeszklić na niej posiekane cebule. Wlać pół litra wody i całkowicie ją odparować, miesając cebulę. Dodać do cebuli mięso, rodzynki, przyrawy i, mieszając, smażyć do zrumienienia mięsa.
Piekarnik nagrzać do temperatury 200 stopni C. Na stolnicy posiekać mąkę zmieszaną z solą i płatkami masła. Wyrobić grudkowatą masę, dolać wodę i zagnieść dość twarde ciasto. Rozwałkować na grubość 3 mm, wyciąć krążki o średnicy ok. 12 cm. Na każdy krążek nakładać po łyżce nadzienia. Wewnętrzne brzegi posmarować wodą i dokładnie sklejać półokrągłe paszteciki (jak pierożki). Paszteciki układać na blasze i piec w piekarniku 5-10 minut na złoty kolor. EMPANADAS podawać na gorąco.
www.kucharz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz