Gentleman. Mam zasady
Adam Granville
Andrzej Barecki (proj. graf.)
Tomasz Chomiszczak (red.)
Co to jest rancio charentais w koniaku? Jaki kolor mają pasy smokingowe oficerów marines? Na czym polega różnica pomiędzy albertem a stresemanem? Czy smoking jacket i dinner jacket to to samo? Sznurowanie butów typu oxford i derby. Dlaczego jubilerzy niechętnie mówią o efekcie Kupidyna? Co to jest punca genewska? Tranżerowanie combra. Precedencja w sedanie. Zarządzanie rezydencją. Kiedy nosimy pierścień en bagarre? Jak blazonować swój herb po angielsku?
Takie między innymi kwestie dręczące dżentelmena z klas wyższych omawia ta książka napisana iskrzącym się od humoru językiem przez insidera mieszkającego na Zachodzie, który ze względów towarzyskich woli zachować anonimowość. "Gentleman" to pierwsze na polskim rynku tak obszerne i kompetentne opracowanie, w którym autor niezwykle fachowo i błyskotliwie omawia aspekty bycia dżentelmenem doskonałym, krążąc swobodnie pomiędzy kwestiami mody odzieżowej, heraldyki, funkcjonowania rezydencji, doboru alkoholi, a nawet muzyki, leksykografii czy antropologii kultury.
Bogato ilustrowana książka odwołuje się zarówno do zachodnich wzorców kulturowych, jak i do najlepszych polskich tradycji, co w połączeniu z rozmachem edytorskim zapowiada prawdziwe wydarzenie na rynku księgarskim.
ISBN 978-83-7576-138-2
EAN 9788375761382
Format 210 x 280 mm
Ilustracji 450
Stron 344
Rok wydania 2011
Wydanie I
Oprawa twarda
Język tekstu polski
Krajowa premiera książki Adama Granville’a „Gentleman. Mam zasady” miała miejsce 6 października 2011 roku w Lublinie w historycznych pomieszczeniach klasztoru o.o. Dominikanów, gdzie w 1569 roku została podpisana unia lubelska. Gospodarzem był przeor klasztoru o. Robert Głubisz OP, a okazją był hucznie świętowany jubileusz dziesięciolecia Lubelskiej Izby Rzemieślniczej. Na uroczystość przybył poseł na Sejm Jan Łopata, marszałek województwa Krzysztof Hetman, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Arkadiusz Bratkowski, prezydent miasta Lublina Kazimierz Żuk, przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny i innych organizacji, a także delegacja chorwackiej izby gospodarczej. Uroczystość poprowadziła prezenterka TVP Lublin Małgorzata Siennicka, a uświetnił ją występ znanego tenora i aktora Iwo Orłowskiego, solisty czołowych scen muzycznych kraju.
Dr Georg Nowak-Krogh, menedżer projektu GRANVILLE opowiedział zebranym dżentelmenom o książce i o Wydawnictwie BOSZ. Bankiet, który był popisem fachowych umiejętności lubelskich gastronomów, zakończył tę piękną uroczystość.
www.bosz.com.pl
Mój mąż jest takim dżentelmanem, wszystko wie i zna. To jest kwestia przede wszystkim dobrego urodzenia, a potem za tym idzie wykształcenie i bywanie. I z pewnoscia takiej wiedzy nie nabedzie sie w polskiej zamoznej rodzinie.I było wspaniale, dopóki pracowal, a nadszedl czas, ze kontrakty były coraz rzadsze, a potem przestały napływać. I nagle musisz zyć ponizej swojej klasy, korzystając z oszczedności, ktore mogą sie kiedys skonczyc, bo nienawykly jestes do low budget, a do emerytury czy rodzinnego dziedziczenia jeszcze pare lat. Pokazał mi takie wystawne i wykwintne zycie, i kiedy sie w nim odnalazlam, to teraz musze znowu przezwyczajac sie do oszczedzania. Ale hopefully wrocimy do lepszego zycia znowu:) Na szczescie nie jest to poziom mojej nauczycielskiej emerytury, ktorą mialabym w kraju. Pozdrawiam serdecznie. A w Lublinie czesto bywam,kiedy wracam do kraju, bo mam tam lekarza.
OdpowiedzUsuńMoże mąż ardioli jest dżentelmenem, natomiast ardiola o elegancji nie ma pojęcia, bo jedną z zasad eleganckich ludzi, jest nie mówienie o pieniądzach.
OdpowiedzUsuń