czwartek, 31 grudnia 2009

Nowy Rok 2010




Wiem...to jest dla Ciebie szok,
że znów mamy Nowy Rok !
Niech będzie radosny,
niech się zacznie mile
i niech Ci przyniesie
same szczęśliwe chwile.
Niech moje życzenia
spełnią się co do joty,
niech ominą Cię kłopoty.
Bóg da wszystko, co potrzeba
poprowadzi wprost do nieba.

Zampone i cotechino




Zampone to faszerowane nóżki wieprzowe, podawane we Włoszech na kolację noworoczną w towarzystwie soczewicy.
Zampone to jest cała świńska nóżka, którą rzeźnik musi najpierw wytrybować czyli pozbawić kości nie uszkadzając powłoki to jest skóry i warstwy tłuszczyku. Z tej rury musi też umiejętnie wyjąć mięso. A że jest go w wieprzowej nóżce niezbyt dużo dodaje kawałki z innych części i miele je z dodatkiem ziół oraz przypraw, a potem nadziewa tym rurkę wieprzową zakończoną raciczką. Górną część nóżki zszywa się. I teraz zampone jest gotowe do dalszej obróbki przez kucharza. Gotuje się je dość długo (ponad godzinę a czasem i dłużej).
Cotechino to rodzaj kiełbasy wieprzowej do gotowania, odmiennie do zampone, to nadzienie jest w jelicie. Gotować ostrożnie, aby nie pękło.

środa, 30 grudnia 2009

Soczewica jadalna




Soczewica jadalna (Lens culinaris Medik.) - gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny bobowatych. Pochodzi z zachodniej Azji. W Polsce jest uprawiana, czasami (rzadko) dziczejąca (efemerofit).
Uprawiana na smaczne i pożywne nasiona, które do spożycia nadają się po ugotowaniu. Można także wytwarzać z nich mąkę.
Uprawiana była już 2 tys. lat p.n.e. Jej nasiona były podstawą wyżywienia w Starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie. Obecnie uprawiana jest głównie w Bangladeszu, Indiach, Turcji, Hiszpanii, Egipcie, a także w USA. Jest też rośliną pastewną.
W Biblii w Księdze Rodzaju za gotowaną soczewicę Ezaw odstąpił Jakubowi przywilej pierworództwa.
We Włoszech tradycyjnie jedzona w Sylwestra - ponoć przynosi pieniądze - w towarzystwie zampone (wędlina z okolic Modeny, coś jak mielone mięso w skórze z nogi świnki, jedzone na gorąco).

Jaśminek lekarski


Jaśminek lekarski, jaśmin lekarski, dzielżamin lekarski (Jasminum officinale) - gatunek krzewu z rodziny oliwkowatych występującego na terenie od Iranu po Chiny.
Krzew do 4 metrów wysokości, liście pierzaste złożone są z 5-7 jajowatych i owłosionych listków. Kwiat o mocnej i przyjemnej woni zebrany jest w szczytowe podbaldachy. Korona kwiatowa biała. Owoc - jagoda zawierająca 2 nasiona.
Kwiaty dostarczają olejku jaśminowego używanego w perfumerii jako podstawowy surowiec zapachowy.

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Ameryka


Ameryka – część świata położona na półkuli zachodniej, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15,5 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.
Powierzchnia Ameryki wynosi 42,5 mln km², a zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób.
Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Istnieją także inne teorie na temat pochodzenia tej nazwy, ale nie zyskały one uznania. Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa "Ameryka" jest Globus Jagielloński z 1508.
Potocznie nazwa "Ameryka" używana jest w stosunku do Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Największym państwem Ameryki jest Kanada. Najmniejszym – Saint Christopher i Nevis. Najbardziej zaludnionym państwem Ameryki są Stany Zjednoczone. Najmniej – Saint Christopher i Nevis. Najgęściej zaludnione państwo Ameryki to Barbados, najmniej – Brazylia.
1. Kanada 
2. Stany Zjednoczone 
3. Brazylia 
4. Argentyna 
5. Meksyk 
6. Peru
7. Kolumbia 
8. Boliwia 
9. Wenezuela 
10. Chile 
11. Paragwaj
12. Ekwador 
13. Gujana 
14. Urugwaj 
15. Surinam 
16. Nikaragua 
17. Honduras 
18. Kuba 
19. Gwatemala 
20. Panama
21. Kostaryka 
22. Dominikana 
23. Haiti 
24. Belize 
25. Salwador 
26. Bahamy 
27. Jamajka 
28. Trynidad i Tobago 
29. Dominika 
30. Saint Lucia 
31. Antigua i Barbuda 
32. Barbados 
33. Saint Vincent i Grenadyny 
34. Grenada 
35. Saint Christopher i Nevis

sobota, 26 grudnia 2009

Lancome Hypnose




Hypnose to nowy, fascynujący zapach od Lancome. Czarujący zapach dla kobiety, która wie jak wykorzystać własny urok. Hypnose działa jak magiczny eliksir. Budzi zmysły i uwodzi pięknem kobiety, która nim pachnie. 
Kompozycję otwiera charakterystyczny kwiatowo-owocowy aromat pasiflory. Środek zapachu zdominowała słodycz wanilii z otoczką orientalnej nuty. Całość uzupełnia aromat wetiweru, który nadaje kompozycji niezwykle intymny charakter. 
Lancome Hypnose - tej hipnozie nikt się nie oprze.

środa, 23 grudnia 2009

Wesołych Świąt


Jest taki zmierzch
wśród grudniowych, szarych dni,
kiedy w noc gwiazda lśni.

Wigilii czas każe nam u stołu stać,
łamać chleb, razem trwać.

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Jamnik

19 zasad bezkarnego biesiadowania


Tym razem tuż po świętach zmieścisz się bez problemu w sylwestrową kreację. I wcale nie musisz sobie wszystkiego odmawiać. Są na to lepsze i przyjemniejsze sposoby!

1. Wykorzystaj kilka kulinarnych sztuczek, które odchudzą twoje dania. Smażonego karpia zastąp rybą w galarecie albo po grecku. Jeśli nie możesz się obejść bez smażonej ryby, przed jedzeniem zdejmij z niej skórkę. Najlepiej wybierz pstrąga lub szczupaka.

2. Ciasto na pierogi możesz przygotować z mąki razowej lub gryczanej. Postaraj się, aby było jak najcieńsze. Potem zamiast odsmażać pierogi na patelni, odgrzej je w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Możesz też zanurzyć je na 1–2 minuty we wrzącej wodzie.

3. Nie wrzucaj do bigosu tłustych okrawków tylko kawałki chudego mięsa, np. wołowiny. Zamiast zasmażać kapustę mąką z tłuszczem, dolej do bigosu odrobinę czerwonego wina.

4. Połowę majonezu w sałatce jarzynowej zastąp jogurtem naturalnym. Nikt nie zauważy różnicy, a danie będzie mniej kaloryczne.

5. Schab ze śliwką czy indyk z żurawiną? Indyk! I nie zagęszczaj sosu żurawinowego mąką – lepiej po prostu odparować wodę. Przygotowując mięso, staraj się też nie przesadzać z solą – lepiej dodawać więcej czosnku i przypraw.

6. Kutia jest pyszna, ale to bomba kaloryczna. Lepiej upiecz makowiec. Drożdżowe ciasto jest mniej kaloryczne, a masa makowa ma cenne składniki odżywcze. Ciasta nie polewaj lukrem, lecz przed pieczeniem posmaruj białkiem jaja i ozdób orzechami.

7. Jeśli zrobisz kompot z samych śliwek i jabłek, dosłodź go naturalnie, dodając suszonych moreli, fig i rodzynek.

8. Przed przyjęciem u cioci wypij dużą szklankę wody gazowanej. Wtedy nie będzie ci się chciało tak bardzo jeść i nie będziesz musiała się powstrzymywać.

9. Bierz z patery jak najmniejsze kawałki ciasta. Jeżeli ktoś już ci nałożył na talerzyk ogromną porcję, dyskretnie podziel się nią z mężem lub z dzieckiem.

10. Nie spiesz się – kolacje i obiady trwają kilka godzin. Jedząc powoli, możesz się delektować smakiem. Poza tym, jak zjesz zbyt szybko, życzliwa ciocia na pewno nałoży ci dokładkę.

11. Odkrawaj tłuszcz z szynki. Śledzia staraj się jak najlepiej osączyć z oleju. Zrezygnuj ze smarowania chleba masłem. Z ciasteczek dyskretnie otrzep lukier.

12. Razem z rodziną obejrzyj komedię. Albo opowiadajcie sobie dowcipy. Serdeczny śmiech pozwala spalić tyle kalorii, co 3 minuty aerobiku (czyli około 15 kcal).

13. Tylko w Wigilię "musisz" spróbować wszystkiego. W pozostałe dni możesz wybierać.

14. Staraj się nie pić słodkich napojów gazowanych, lecz tylko wodę mineralną.

15. Alkohol to wróg zgrabnej sylwetki. Zdecyduj się tylko na wytrawne wino (czerwone ma przynajmniej dobre dla serca flawonoidy). Najwięcej kalorii mają: ajerkoniak, grzane piwo i słodkie likiery.

16. Siedzenie przy stole podczas całej wizyty jest... tuczące. Zanim podasz deser, zaproponuj wszystkim grupowy spacer. Jeśli pogoda sprzyja, możecie się świetnie bawić i spalić sporo kalorii. Chodząc w głębokim śniegu (oby tylko był!) przez 15 minut, stracisz 51 kcal, rzucając śnieżkami – 138 kcal, a lepiąc bałwana – 116 kcal. A jeśli wolisz spokojny spacer, musi trwać godzinę, abyś spaliła 100 kcal.

17. W czasie świąt śpij długo bez wyrzutów sumienia. Naukowcy udowodnili, że gdy jesteśmy wyspani, organizm wydziela mniej greliny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu.

18. Pomyśl, że za chwilę sylwester, na którym chcesz zabłysnąć w nowej kreacji. Taka motywacja bardzo skutecznie hamuje apetyt!

19. Jeśli jednak trochę przytyjesz, nie martw się, tylko zajrzyj na dział diet. Znajdziesz w nim super sposoby na błyskawiczne zrzucenie kilku kilogramów.

wg. www.onet.pl

niedziela, 20 grudnia 2009

Śledzie w majonezie wg Bożenki


1 kg śledzi solonych (jeśli bardzo słone to należy wymoczyć je w mleku minimum 1 godz.)
1 kg cebuli cukrowej lub białej
0,7 majonez Winiary lub Kielecki
pieprz mielony biały lub czarny (ok 1 torebkę)
ZALEWA:
3 małe listki laurowe
5 - 7 ziarenek ziela angielskiego
10 - 15 ziarenek prawdziwego pieprzu
50 ml (kieliszek) octu
100 ml (2 kieliszki) wody
 
Śledzie po namoczeniu pokroić w małe dzwonki. Cebule pokroić w plastry (po skrojeniu "wytłamsić" cebule ręką). Zalewę zagotować do wrzenia a następnie ostudzić. Ostudzoną zalewę miksujemy z majonezem w osobnym pojemniku. Układamy warstwę cebuli następnie warstwę śledzi. Śledzie intensywnie posypujemy pieprzem (nie bać się , że damy za dużo, gdyż zalewa załagodzi smak). Ponownie układamy warstwę cebuli, potem śledzi i posypujemy pieprzem i tak, aż do wypełniania miski. Na sam wierzch wlewamy zalewę octowo - majonezową i odstawiamy do lodówki na min. 4 godz. lub lepiej na całą noc.

 

Heineken



Heineken – holenderska firma piwowarska, założona w 1863 przez Gerarda Adriaana Heinekena w Amsterdamie. Firma posiada ponad 130 browarów w ponad 65 państwach na całym świecie i zatrudnia około 64 000 pracowników. Warzy i sprzedaje ponad 170 regionalnych, lokalnych, okazjonalnych i specjalistycznych piw, takich jak Cruzcampo, Tiger, Żywiec, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star i oczywiście Heineken.
Choinka z butelek na Nanjing Road w Shanghai (Chiny) - to główna ulica handlowa w tym mieście.

Poinsettia





150 ml schłodzonego wytrawnego wina musującego lub prosecco (750 ml)
10 - 20 ml schłodzonego soku żurawinowego (500 ml) 
10 ml schłodzonego Triple sec (wytrawny likier pomarańczowy), contreau lub grand marnier (125 ml) 
spiralka ze skórki cytrynowej
Wszystkie składniki (oprócz skórki) wymieszać w shakerze, wlać do kieliszka koktajlowego. Udekorować skórką cytrynową.
W nawiasach podane proporcje na 8 - 9 kieliszków.
Można przygotować wcześniej mieszając sok i contreau w dzbanku i zostawić przykryte folią w lodówce. Tuż przed podaniem wymieszać z prosecco.


sobota, 19 grudnia 2009

Węgiel kamienny


Mój problem w okresie zimowym - dom musi być ogrzewany, a cena węgla... poraża.
Węgiel kamienny – skała osadowa pochodzenia roślinnego, zawierająca 75-97% pierwiastka węgla, powstała głównie w karbonie (era paleozoiczna) ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę.
Węgiel kamienny stosowany jest powszechnie jako paliwo.
Węgiel jest w Polsce surowcem strategicznym, bo zaspokaja 65% zapotrzebowania energetycznego kraju. Wydobycie węgla w 1999 r. wyniosło 112 mln ton – tendencja wydobycia jest spadkowa, bo w 1994 r. było to 132 mln ton. Najwięcej węgla kamiennego wydobyto w 1980 roku (ponad 160 mln ton). Polskie zasoby tego minerału należą do jednych z największych na świecie; przez wiele lat Polska zajmowała miejsca w pierwszej piątce krajów o największym wydobyciu węgla kamiennego. Według danych z 2000 roku, Polska spadła na 7 miejsce, dostarczając ogólnie 2,8% światowego wydobycia tej kopaliny. W roku 2002 w Polsce wydobyto 104 mln ton tego surowca energetycznego.
Największe złoża węgla kamiennego znajdują się we wschodnich i południowych Chinach, w USA, a także w Indiach, RPA oraz w Australii i Ukrainie.

Jadłospis wigilijny


  1. Śledzie (z grzybami, korzenne)
  2. Karp w galarecie
  3. Chałka słodka
  4. Barszcz czerwony
  5. Uszka z grzybami
  6. Karp panierowany, smażony
  7. Ziemniaki
  8. Sałatka z czerwonej kapusty
  9. Gołabki z ryżem i grzybami
  10. Kutia 
  11. Kompot z suszu
  12. Ciasta (makowiec, piernik, cwibak)

Śledzie korzenne


o,5 kg śledzi typu matjas
2 - 3 cebule
10 dkg rodzynek 
2 łyżeczki przyprawy do pierników
1/2 szklanki oleju
Śledzie wymoczyć, pokroić w kawałki. Cebule pokroić i sparzyć wrzątkiem. Wszystkie składniki wymieszać razem. Zostawić do przegryzienia na co najmniej 2 godziny.
Można użyć gotowych śledzi po wiejsku, razem z cebulą - wtedy nie dodajemy dodatkowej cebuli i oleju. 
Przyprawa do piernika to zmielone: cynamon, imbir, goździki, cukier, gałka muszkatołowa, kolendra, ziele angielskie, pieprz czarny, kardamon.
Śledzie wg. tego przepisu zrobiłam na Wigilię w pracy i wszystkim smakowały, mimo dość orginalnego smaku!!

środa, 16 grudnia 2009

Natale


 Auguri a tutto il mondo che il Natale sia giocondo auguri con il panettone auguri con il torrone auguri ai vecchi auguri ai piccini auguri a chi niente ha auguri in campagna ed in città e ricordate or bene gente che i regali non son niente e che la felicità il vero Natale porterà

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Wilczomlecz nadobny


Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch), zwany także poinsecją nadobną lub gwiazdą betlejemską – gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej. Często nazywany jest wilczomleczem pięknym, co jest błędem, ponieważ ta nazwa odnosi się do innej rośliny doniczkowej Euphorbia milli, zwanej też koroną cierniową.
Poinsecja jest rośliną krótkiego dnia, uprawianą w szklarniach na sezon Bożego Narodzenia, w doniczkach i na kwiaty cięte. Została odkryta w 1834 r. w Meksyku, zaś w 1934 r. dotarła do Europy – najpierw jako kwiat cięty. Ogrodnicy wyhodowali liczne odmiany różniące się barwą liści podkwiatostanowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji kolorowe liście zachowują swoją piękną barwę przez wiele tygodni.
Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego męża stanu Joel Roberts Poinsett, który przywiózł ten kwiat do USA.

Jemioła


Jemioła (Viscum L.) – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych lub jemiołowatych w zależności od ujęcia systematycznego. Obejmuje ok. 70 gatunków rosnących głównie w tropikalnej i subtropikalnej Afryce, nieliczne gatunki występują w Azji, Europie i Australii. Są to rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach. Niektóre gatunki są roślinami leczniczymi i trującymi.
W starożytności jemioła pospolita uważana była za dar bogów. Przypisywano jej właściwości magiczne. Szczególnie rośliny rosnące na dębach (ew. okazy podobnego do jemioły gązewnika) uchodziły za talizman, ponad który nie było większej świętości. Druidzi traktowali ją w sposób szczególny - ścinanie jemioły było ważnym obrzędem w ich wierzeniach. Zbierano ją w dniu zimowego przesilenia dnia z nocą, a także na przełomie wiosny i lata. Ścięte pędy świętej jemioły leczyły niemal wszystkie choroby, jednały pomyślność, włożone do wazonu lub podwieszone pod sufitem chroniły dom przed złymi mocami, zapobiegały pożarom, a już powstałe wygaszały. Pędy jemioły sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia i marzenia, noszona przy sobie zapewniać miała potencję seksualną. Niestety również jako pasożyty życia miały sprowadzać na aurę małżeństwa złe dni.
Kiedyś jemioła pospolita była lekiem niemal na wszystko, obecnie wyciąg z jej pędów i liści stosuje się pomocniczo w leczeniu choroby nadciśnieniowej (obniża ciśnienie tętnicze krwi). Plemiona z Australii i Afryki uważają, że jemioła sprzyja płodności.

Grubosz jajowaty



Grubosz jajowaty, grubosz owalny, grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia, drzewko pieniężne (Crassula ovata (P. Mill.) Druce) - gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych. Najpopularniejszy w uprawie przedstawiciel swego rodzaju. Pochodzi z Afryki Południowej.
Zakwitł po 15 latach!!
We Włoszech rośnie sobie spokojnie na dworze...

Szlumbergera


Szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, grudnik (Schlumbergera) – rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych. Sześć gatunków, które do rodzaju należy, występuje w naturze w strefie klimatu gorącego w Ameryce Południowej i Środkowej. Należą tu popularne rośliny ozdobne, znane na półkuli północnej pod zbiorową nazwą "kaktus bożonarodzeniowy" z powodu kwitnienia przypadającego na zimę (niekoniecznie dokładnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia).
U mnie kwitnie już od miesiąca!!

Cyklamen perski




Cyklamen perski (Cyclamen persicum Miller) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pierwiosnkowatych. Błędnie nazywany jest czasami fiołkiem alpejskim (to zupełnie inny gatunek należący do rodziny fiołkowatych). Rośnie dziko w górach Europy Środkowej i wschodniej części okolic Morza Śródziemnego. Jest często uprawiany jak ozdobna roślina doniczkowa.
U mnie do wczoraj na parapecie, wytrzymał - 10 stopni!!!

piątek, 11 grudnia 2009

Civitanova Marche




Mi manchi...

Kuchnia rosyjska



Rosyjska kuchnia, choć nieco ciężka, smakuje wybornie. Do ulubionych potraw należą bliny (rodzaj naleśników ze słonym lub słodkim farszem), śmietana i syte dania mięsne, doskonałe zimą. W lecie w wielkim wyborze pojawiają się barwne i smaczne sałatki oraz zakuski (przekąski). Wspaniałe zupy smakują wyśmienicie o każdej porze roku.
Śniadanie (zawtrak) w hotelu podawane jest w różnych formach: od szwedzkiego stołu po zwykły chleb z masłem, dżemem, herbatą i jajkiem na twardo. Warto skosztować blinów, kaszy (różne odmiany) i syrników, pysznych z dżemem, cukrem i uniwersalnym rosyjskim dodatkiem, czyli śmietaną (smietana).
Rosjanie jedzą stosunkowo duży posiłek wczesnym popołudniem (obied), posiłek wieczorny jest lżejszy (użyn). Kolacje w restauracjach zwykle trwają bardzo długo. Posiłki (i karty) podzielone są na dania.
Najpierw podaje się zakuski zimne lub ciepłe. Bardziej wyszukane (z kawiorem) konkurują cenowo z daniem głównym. Najdroższy jest czarny kawior, czyli ikra jesiotra (ikra cziornaja, zwana też ziernistaja), czerwony – tańszy i bardziej słony to ikra łososia (ikra krasnaja, zwana także kietowaja). Podaje się go zwykle na tostach z masłem lub blinach, z wódką do popicia. Można też spotkać surogat kawioru z bakłażanów lub innych warzyw.
Zakuski obejmują także sałatki. Do najpopularniejszych należy oliwje, sałatka z siekanego mięsa i warzyw obficie polana śmietaną, i sieliodka pod szuboj, relikt kuchni sowieckiej, czyli „śledź w futrze” – sałatka rybna z warzywami. Obie powracają obecnie do restauracji w całym kraju na fali nostalgii. Często dobrą zabawą może być próba odkrycia, jakie egzotyczne składniki kryją się pod grubą warstwą kremowego majonezu. Wegetarianie powinni uważać – sałatki często zawierają siekane mięso, ryby lub owoce morza.
Po zakuskach pora na zupę; w menu pod nagłówkiem pierwyje bliuda (pierwsze dania). Większość rosyjskich zup przyrządzana jest na bazie mięsnego wywaru; warto spróbować następujących: borszcz (barszcz z buraków), łapsza (rosół z kury z makaronem), okroszka (chłodnik warzywny na kwasie chlebowym) i solianka (pożywna zupa mięsna lub rybna z warzywami).
Wtoryje bliuda (drugie dania lub dania główne) to inaczej goriaczije bliuda (dania gorące). Mogą być podzielone na firmiennyje (dania firmowe, specjalność zakładu, często umieszczane na początku karty dań), miasnyje (mięsne), rybnyje (rybne), ptica (drób) oraz owoszcznyje (jarskie). Jeśli nie zostanie od razu podany na stół, można poprosić o chlieb, wypiekany w rozlicznych odmianach – najlepszy, „czarny”, wyrabia się z bogatego w witaminy ciasta żytniego na zakwasie. Ziemniaki (kartoszka, kartofiel), podobnie jak u nas, nie są uważane za warzywa i trzeba zamawiać je oddzielnie.
Po głównym daniu podaje się diesierty (deser, także sładkije bliuda). Przeważnie będą to lody (marożenaje), które Rosjanie uwielbiają (często pochłaniają duże porcje przy stolikach na zewnątrz, nawet przy minusowej temperaturze). Popularne są także ciastka w dziwacznych kolorach.
www.przewodnik.onet.pl

Rosja



Rosja, Federacja Rosyjska (ros. Росси́я, Rossija; Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja) państwo rozciągające się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Rosja jest największym państwem na świecie według powierzchni, jej terytorium jest większe od kontynentu: Europy, Australii i Antarktydy. Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji, Brazylii, Pakistanie, Bangladeszu i Nigerii).
W ZSRR Rosja (czyli Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, w skrócie RFSRR) pełniła rolę dominującą, od 1991 roku jest samodzielnym państwem. Widać różnicę między obecną pozycją Rosji, a czasami zimnej wojny, kiedy ZSRR był jednym z dwóch światowych supermocarstw.

wtorek, 8 grudnia 2009

Puntarelle









Inaczej cykoria rzymska lub katalońska. A dokładnie środkowe pędy. Podane z sosem z czosnku, oliwy, octu winnego, soli, pieprzu i sardeli.

Lequile


Lequile to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Lecce.

poniedziałek, 7 grudnia 2009

Adżika



Adżika - pasta z czerwonej papryki z dodatkiem m.in. pomidorów i czosnku. Popularny dodatek kuchni kaukaskiej.
2.5 kg czerwonych pomidorów
1 kg marchwi
1 kg jabłek antonówek lub innych kwaśnych
1 kg papryki czerwonej
300 gr czosnku
2 ostre papryczki
1 szkl. oleju
1 szkl. cukru
1 szkl. octu 9%
3 łyzki soli
Wszystkie warzywa dokładnie umyć, obrać te, co potrzebują obrania, z papryki wyjąć nasiona. Po tym wszystko zemleć w maszynce do mielenia.
Masę warzywną gotować, mieszając co jakiś czas, na niedużym ogniu 2 godziny, po czym dodać sól, cukier, ocet, papryczki i gotować jeszcze ok. 30 min