piątek, 30 stycznia 2009

Muffinki



Muffinki są klasycznym, amerykańskim wypiekiem. To niewielkie, puszyste babeczki, które podobnie jak wiele innych amerykańskich specjałów, wywodzą się z Europy, a ściślej z XIX-wiecznej Anglii. Wykwitne ciasteczka pieczono z ciasta drożdżowego i stanowiły typowy dodatek do herbaty. Amerykańskie muffinki natomiast są robione na bazie proszku do pieczenia. Dzisiaj stały się prawie potrawą narodową, jedzone są o każdej porze i z najróżniejszymi dodatkami. Są muffinki na śniadanie, słodkie, pikantne, o smaku korzennym, owocowe. Prawdziwe muffiny są pulchne i wilgotne. Nie może ich zabraknąć na wykwintnych przyjęciach oraz ogrodowych party. Jedzone są między posiłkami jako kanapka, na deser, jako dodatek do kawy, podwieczorek lub przekąska, lekka kolacja. Jak to w zapracowanym społeczeństwie bywa, są niezwykle proste w przygotowaniu, potrafią je zrobić nawet dzieci! Dużo frajdy i pyszna zabawa!
http://zapraszamnaciasto.blox.pl/resource/Imag0092_400x400.jpg

Kuchnia fińska


Tradycyjne fińskie jedzenie jest ciężkostrawne i tłuste, a przygotowuje się je z ryb, dziczyzny, mięsa, mleka i produktów mlecznych oraz płatków śniadaniowych i chleba z owsa, jęczmienia i żyta. Do używanych przypraw należy głównie sól i pieprz. W codziennych posiłkach, poza potrawkami, rzadko pojawiają się jarzyny. Głównym warzywem są ziemniaki, podawane z sosem rybnym lub mięsnym.
Obecnie w kuchni fińskiej można zauważyć wpływy międzynarodowe. Popularne stały się zupy: grochowa, mięsna, kapuśniak i rybna (kremowa z łososia jest szczególnie smaczna). Jako danie główne lub dodatek podaje się gorące, wysokokaloryczne potrawy, takie jak wątróbka, śledź, rzepa i kapusta, a także zapiekanki z marchewki. Bardzo popularne są dania rybne z sielawy, śledzia, łososia i pstrąga.
Dość drogie mięso renifera to specjalność Laponii oraz lapońskich restauracji w całym kraju. Tradycyjnym daniem jest smażony kawałek mięsa, serwowany czasem z sosem jagodowym. W menu można też znaleźć pizzę z mięsem renifera oraz kiełbasy i steki.
Prostym i smacznym posiłkiem jest świeży, często jeszcze ciepły chleb razowy, posmarowany masłem, z żółtym serem (edamski lub ementaler), podawany z bardzo zimnym mlekiem lub piwem. Fińska wersja sushi, bardzo smaczna i stosunkowo tania, to plasterki łososia lub śledzia na młodych ziemniaczkach (od lipca).

Piwo czeskie




Czeskie piwo jest znane i cenione na całym świecie, ma też bogatą tradycję. Już mieszkające na terenach czeskich plemię Bojów zajmowało się warzeniem piwa jęczmiennego, zwanego kormu.

Pierwsze wzmianki pisemne o piwowarstwie w Czechach pochodzą z początku XI w. Dokumenty z XI i XII w. wspominają o uprawach chmielu, używanego do aromatyzowania piwa. O tym, że czeski chmiel miał wyjątkowy, delikatny aromat i niespotykany gorzki smak, dobrze wiedział Karol IV, który zakazał wywożenia sadzonek tej rośliny za granicę. Przywilej warzenia piwa otrzymały najpierw tylko klasztory i miasta królewskie. Jedynie mieszkańcy tych miast mieli prawo do wyrabiania słodu oraz prowadzenia browarów i wyszynków. Pierwsze miejskie browary powstały w XIV w., podobnie jak cechy browarników i słodowników. Piwowarstwo nabrało jeszcze większego znaczenia w XVI w., gdy browary w swych posiadłościach zaczęła budować również szlachta. Plantacje chmielu rozrosły się, a chmiel do dziś jest ważnym artykułem eksportowym.

Piwa jasne powinny mieć odpowiedni kolor, dlatego muszą być dobrze filtrowane i klarowne. Piana to nie tylko ukoronowanie piwa, ale i świadectwo jego jakości. Piwo pozbawione piany albo jest gorszego gatunku, albo zostało zbytnio schłodzone.
Już od najdawniejszych czasów złocisty napój służył również do przygotowywania najróżniejszych potraw, zwłaszcza mięsnych. W piwiarniach nadal podawane są specjalne sery piwne oraz zakąski na zimno (utopency, białe kiełbaski w marynacie) i ciepło.
W licznych browarach produkuje się przede wszystkim piwa jasne. Największe browary to: Prazdroj i Gambrinus z Pilzna, Staropramen z Pragi oraz Budvar z Czeskich Budziejowic. Ciemnego piwa o recepturze pochodzącej z czasów średniowiecza można się napić w Pradze U Fleků (wyrabia się go tylko tutaj, od 1499 r.). Słynne jest także praskie piwo z Braníka. Budziejowicki Budvar walczy na rynkach eksportowych z amerykańskim gigantem Budweiserem. Czesi mówią ironicznie, że przed napiciem się budvara trzeba też kupić dwa kufle budwaisera, aby umyć w nim ręce.


Finlandia



Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917 roku. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją i z Bałtykiem, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją.

Kuchnia czeska


Tradycyjna kuchnia czeska (ta w restauracjach jest nieco inna niż domowa) kojarzy się z knedlikami – typowym dodatkiem do potraw mięsnych z sosami. Warto pamiętać, że są one dwojakiego rodzaju: bułczane (houskový knedlík) i ziemniaczane (bramborový knedlík). Gotowany na parze knedlik kroi się na kromki. O smaku decyduje sos, gęsty i najczęściej dobrze przyprawiony. Typową potrawą jest gulasz albo pieczeń z polędwicy w śmietanie (svíčková na smetaně), podawana zwykle ze słodką albo kiszoną kapustą.
Kuchnia czeska preferuje mięsa w szerokim wyborze. Przeważnie na stoły trafiają pieczenie wołowe, wieprzowe i cielęce, ale także pieczone gęsi, kaczki (często z farszem) oraz przyrządzone na różne sposoby kurczaki. Wielu smakoszy z pewnością zadowolą rolady, rolki mięsne z nadzieniem, szaszłyki oraz różnego rodzaju kotlety.
Ważnym daniem obiadowym są zupy, bazujące na wywarze z mięsa wołowego, wieprzowego, cielęcego, z drobiu, a także z ryb. Bardzo lubiane są zupy podprawiane śmietaną albo zasmażką, na czele z kartoflanką (bramboračka), której niewiele ustępują grzybowa, cebulowa i jarzynowa.
Restauracje podtrzymujące miejscowe tradycje oferują spory wybór dziczyzny, polecając nie tylko udziec z sarny czy dzika, ale też takie specjały, jak bażanty i kuropatwy. Smaczne są również potrawy z ryb, zwłaszcza smażony karp albo pstrąg pieczony na maśle z kminkiem, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Najwięcej takich dań przyrządzają, rzecz jasna, specjalizujące się w nich restauracje rybne.
Dużo jest różnorodnych potraw z ziemniaków, gotowanych albo pieczonych, oraz dań mącznych na bazie ziemniaków, jak škubánky (z gotowanych ziemniaków), chlupaté knedlíky (z surowych ziemniaków), gotowane w wodzie, a także znane i u nas placki czy zapiekanki ziemniaczane.
Warzywa zdecydowanie nie są mocną stroną czeskiej kuchni. Sytuacja poprawiła się w ostatnich latach w związku z apelami o zdrowe odżywianie i obok typowych zestawów sałatek z pomidorów, ogórków oraz jarzyn konserwowych lub marynowanych (słynne znojemskie ogórki) pojawiły się bardziej wyszukane surówki.
Z deserów warto polecić słynne pardubickie pierniki, popularne naleśniki (palačinky) i racuchy (lívance). Tradycyjnym czeskim łakociem są wafle karlowarskie (karlovarské oplatky), sprzedawane na specjalnych ulicznych wózkach (na gorąco).


Czechy



Republika Czeska, Czechy (cz. Česko, Česká republika; ČR) – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od 1918 do 1939 i od 1945 do 1993 wchodziło w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej.
Dzisiejsza Republika Czeska składa się z trzech historycznych części, którymi są Czechy właściwe (cz. Čechy), Morawy (cz. Morava) i Śląsk Czeski (cz. České Slezsko). W 1920 przyłączono również niewielkie skrawki Dolnej Austrii (České Velenice - dawne północne przedmieścia austriackiego Gmünd oraz okolice - tzw. Vitorazsko - oraz tzw. Valticko z miastem Valtice). Godło państwowe Republiki zawiera czeskiego lwa i dwa orły - morawskiego i śląskiego.
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 Czechy sprawują Prezydencję Rady Unii Europejskiej.

wtorek, 27 stycznia 2009

środa, 21 stycznia 2009

Grzyby Mun



Grzyby MUN TaoTao to suszone, pokarbowane grzyby o charakterystycznym szaro-czarnym kolorze. Są powszechnie używane w kuchni chińskiej, zwłaszcza w potrawach wegetariańskich. Są nazywane grzybami drzewnymi, ponieważ rosną na próchniejących kłodach drzew. Po namoczeniu kilkakrotnie zwiększają swoją objętość i staja się podobne do wodorostów. Grzyby MUN TaoTao charakteryzują się delikatnym smakiem i zwartą, chrupką konsystencją. Można je kilkakrotnie odgrzewać. Grzyby te najlepiej smakują z ostrymi przyprawami. Polecamy dodawać je do potraw typu curry i do ostrych potraw z chili, czosnkiem i sosami sojowymi. 
Regularne spożywanie grzybów MUN ma dobroczynny wpływ na zdrowie, gdyż zapobiegają one powstawaniu zakrzepów we krwi i poprawiają krążenie.

Tadżine





Tradycyjna marokańska potrawa przygotowywana jest z różnorodnych składników. Wspólny mianownik wszystkich kulinarnych kompozycji o tej nazwie stanowi charakterystyczny płaski garnek z jeszcze bardziej charakterystyczną przykrywką w kształcie wietnamskiego kapelusza.
Do podstawowej wersji tadżine a'la Layounne, potrzebne będą:
  - pół kg świeżej, pokrojonej w kostki baraniny;
  - kilka pokrojonych w plastry ziemniaków;
  - kilka obranych i pokrojonych w plastry cebul;
  - inne warzywa według uznania;
  - po łyżeczce kminku, mielonej kolendry, imbiru i czarnego pieprzu;
  - łyżka oliwy z oliwek;
  - sól do smaku;
Na dno płaskiego garnka wylać oliwę i podsmażyć na niej cebulę. Następnie ułożyć pociętą na kawałki baraninę i dusić pod przykryciem aż do zmiany koloru, po czym dodać przyprawy. Dodać wody, by przykryła mięso, posolić i dodać pozostałe warzywa ustawiając z nich piramidkę. Dusić pod przykryciem na małym ogniu przez półtorej do dwóch godzin, w razie potrzeby uchylając pokrywkę pod koniec procesu.
Gotową potrawę podaje się w garnku wprost na stół i spożywa rękoma, zamiast sztućców używając kawałków chleba.

Dzień Dziadka


Dzień Dziadka – święto obchodzone w Polsce 22 stycznia. W ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom.

Dzień Babci


Dzień Babci – święto obchodzone w Polsce 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii, w Brazylii 26 lipca. W ten dzień wnuki składają życzenia swoim babciom. Święto to pojawiło się w polskich kalendarzach ponad trzydzieści lat temu, trudno jednak określić dokładną datę i przyczynę jego powstania. W tym samym czasie powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka. W Polsce święta te obchodzone są głównie w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Harissa




Harissa – ostra, używana w Tunezji i Libii pasta wytwarzana z papryki chili i czosnku, często też z kolendrą, kminkiem zwyczajnym i rzymskim oraz/lub dodatkiem oliwy. Może także zawierać pomidory. Tradycyjny dodatek potraw kuchni tunezyjskiej i innych krajów Maghrebu. Harissa sprzedawana jest przeważnie w tubkach i puszkach. Używana jest głównie jako dodatek do kuskusu, makaronów, kanapek i zup.
Ciekawostką jest fakt, że ostrość harissy maleje wraz z ilością oliwy, której się do niej doda. Arabowie w ten sposób regulują ostrość przyrządzanych przez siebie potraw. Ma to sens, ze względu na fakt, że odpowiadająca za ostrość papryczek chilli kapsaicyna jest rozpuszczalna w tłuszczach (i alkoholu).
- 2 łyżeczki mielonego chili,
- duży pomidor, obrany i wypestkowany,
- 5 ząbków czosnku,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1/4 łyżeczki zmielonej kolendry,
- szczypta soli.
Ponadto - trochę oliwy.
Składniki zmiksować na jednolitą masę. Przełożyć do miseczki, w której będzie podany, i zalać po wierzchu odrobiną oliwy.
12 papryczek chilli (bez nasion)
4 ząbki czosnku 
1 łyżeczka kminku 
1 łyżeczka soli 
oliwa z oliwek, 
kolendra,
pieprz
Zakładamy gumowe rękawiczki i siekamy paprykę na drobne kawałki. Namoczyć je w ciepłej wodzie, odsączyć i zabieg ten jeszcze raz powtórzyć. Dokładnie odsączyć (wycisnąć) papryczki uciskając je. Zmiksować paprykę z pozostałymi składnikami przepisu i dokładnie umieścić w słoiczku zalewając na wierzch warstwą oliwy. Przetworzona tak papryka wytrzymuje do 6 miesięcy. Używać jako dodatek do potraw.
Zielnik Kuchenny 2011
Domowy wyrób

Tagine z kurczaka, oliwek i cytryny




1,5 kg kurczaka,
2 łyżki oliwy,
2 cebule,
1 ząbek czosnku,
1 cytryna,
1/4 łyżeczki kurkumy,
2 łyżeczki imbiru,
3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki,
100 g zielonych oliwek,
sól, pieprz.
Oliwę wlać do dużego garnka, a następnie przełożyć do niego całego kurczaka.
Cebule posiekać, czosnek rozgnieść, cytrynę pokroić na kawałki i dodać do
kurczaka. Posypać kurkumą, imbirem, solą i pieprzem. Dobrze wymieszać i zakryć przykrywka.
Kurczaka postawić na średnim ogniu i gotować 30 min., obracając od czasu doczasu. Jeśli potrzeba dolać wody. 
Pietruszkę posiekać i dodać z oliwkami do reszty. Gotować jeszcze 45 min,
kilkakrotnie obracając. 
Piec rozgrzać do 190 C. Kurczaka przełożyć do brytfanny i piec 30 min., ażsię zrumieni. 
Odparować sos z pieczenia. Kurczaka przełożyć na półmisek, polać sosem i
przybrać plasterkami cytryny.


Rzym

Dieta 1200 kcal... minus 2 kg w 10 dni

Masz nadwagę, a może nawet jesteś otyła. Nękają cię choroby i dolegliwości towarzyszące tuszy. W staraniach o poprawę stanu zdrowia nie zapomnij o odchudzeniu się. Pomóc może aktywność fizyczna i dieta 1200 kcal, którą ci proponujemy. Pozwoli ci zgubić około 2 kg w 10 dni.
DZIEŃ 1. 
ŚNIADANIE 359 kcal
Minipizza, szklanka zielonej herbaty bez cukru. 

II ŚNIADANIE 95 kcal
Banan (100 g), woda mineralna. 

OBIAD 436 kcal 
Kaczka pieczona z morelami i jabłkami, ryż gotowany na sypko (30 g - waga suchego), sałata skropiona sokiem z cytryny (100 g), szklanka herbaty owocowej bez cukru. 

PODWIECZOREK 112 kcal 
Kanapka z kromki chleba pełnoziarnistego chrupkiego posmarowana niskokaloryczną margaryną z plasterkiem szynki wieprzowej, ogórek konserwowy (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

KOLACJA 244 kcal 
Fuga bananowa, szklanka kawy zbożowej bez cukru. 

DZIEŃ 2. 
ŚNIADANIE 300 kcal 
Szaszłyk z tofu i owoców, szklanka herbaty zielonej bez cukru. 

II ŚNIADANIE 102 kcal 
Kanapka z kromki chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem sałaty, plasterkiem szynki z indyka i pomidorem (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

OBIAD 426 kcal 
Pikantna fasolka, szklanka zielonej herbaty bez cukru. 

PODWIECZOREK 100 kcal 
Szklanka soku pomarańczowego. 

KOLACJA 265 kcal 
Kokosowa sałatka z kuskusem, szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

DZIEŃ 3. 
ŚNIADANIE 290 kcal
Tost z kurczakiem, szklanka herbaty owocowej bez cukru. 

II ŚNIADANIE 99 kcal 
Jogurt naturalny bez cukru (150 ml). 

OBIAD 440 kcal 
Sznycle z sałatką pieczarkową, szklanka herbaty zielonej bez cukru. 

PODWIECZOREK 100 kcal 
Szklanka soku grejpfrutowego. 

KOLACJA 259 kcal 
Szpinakowe naleśniki z krabem, szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

DZIEŃ 4. 
ŚNIADANIE 300 kcal 
Śliwki zapiekane pod kruszonką, szklanka kawy zbożowej bez cukru. 

II ŚNIADANIE 115 kcal 
Kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem sałaty i plasterkiem polędwicy z indyka, ogórek zielony (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

OBIAD 411 kcal 
Pieczony ziemniak, brokuły gotowane (150 g), szklanka zielonej herbaty bez cukru. 

PODWIECZOREK 128 kcal 
Budyń waniliowy (150 ml), jeden herbatnik pełnoziarnisty. 

KOLACJA 256 kcal 
Polędwica z papryką i salsą pomidorową, kromka chleba pełnoziarnistego chrupkiego, szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

DZIEŃ 5. 
ŚNIADANIE 317 kcal
Racuchy, szklanka kawy zbożowej bez cukru. 

II ŚNIADANIE 116 kcal 
Kanapka z kromki chleba petnoziarnistego chrupkiego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem sałaty pekińskiej, plasterkiem kiełbasy szynkowej, pomidor (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

OBIAD 428 kcal 
Paszteciki ze słodkich ziemniaków i pora, chrzan z jabłkiem (100 g), szklanka zielonej herbaty bez cukru. 

PODWIECZOREK 160 kcal 
Awokado (100 g), szklanka wody mineralnej niegazowanej. 

KOLACJA 201 kcal 
Pietruszkowa pasta z kurczaka i szynki, kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
www.diety.pl

Rzym


Rzym (wł., łac. Roma) – stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów; stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 544 000 (zespół miejski 3 869 000).

wtorek, 20 stycznia 2009

Dieta 1000 kcal (wspomagająca chudnięcie w dolnych partiach ciała)

Za dużo centymetrów w biodrach to typowo damski problem. Często jemy nieregularnie, w pośpiechu. Pozwalając sobie na grzeszki typu słodycze, fast - foody czy tłuste jedzonko skutek po pewnym czasie widać właśnie w tym miejscu. Proponujemy zatem dietę wspomagająca chudnięcie w dolnych partiach ciała, która opiera się na tezie, że za podstawową przemianę materii odpowiadają gruczoły: tarczyca i jajniki.
JADŁOSPIS:

DZIEŃ 1.  
ŚNIADANIE 245 kcal
Omlet z jednego jajka, mąki razowej, 100 g papryki zielonej, 50 g brokułów, 50 g cebuli i 50 g gotowanego kurczaka, szklanka herbaty zielonej bez cukru. 

II ŚNIADANIE 100 kcal
Szklanka soku z buraków. 
 
OBIAD 380 kcal
Tuńczyk grillowany z salsą brzoskwiniową, ziemniaki gotowane (100 g), szklanka herbaty z liści koniczyny bez cukru. 

PODWIECZOREK 120 kcal
Sałatka grecka (100 g), szklanka herbaty z liści koniczyny bez cukru. 

KOLACJA 200 kcal
Danie pomidorowe, szklanka wody mineralnej niegazowanej. 
 
DZIEŃ 2. 
ŚNIADANIE 270 kcal
Sałatka z roszponki, szklanka herbaty z liści koniczyny bez cukru. 

II ŚNIADANIE 100 kcal
Szklanka soku z marchwi i selera korzeniowego. 
 
OBIAD 355 kcal
Szaszłyki z cukinii i pomidorów, cykoria z oliwą (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

PODWIECZOREK 125 kcal
Warzywa smażone, szklanka herbaty zielonej bez cukru. 

KOLACJA 200 kcal
Paszteciki łososiowe, szklanka wody mineralnej.
 
DZIEŃ 3. 
ŚNIADANIE 260 kcal
Jajecznica z dwóch jajek, 100 g pomidora, 100 g pieczarek, 50 g cebuli smażone na 1/2 łyżeczki oliwy, kromka chleba chrupkiego żytniego, szklanka herbaty z liści koniczyny bez cukru. 

II ŚNIADANIE 85 kcal
15 g orzeszków ziemnych, szklanka wody mineralnej niegazowanej. 
 
OBIAD 353 kcal
Sałatka z kurczaka, makaronu i ogórka, szklanka herbaty owocowej bez cukru. 

PODWIECZOREK 80 kcal
50 g awokado, szklanka wody mineralnej niegazowanej z cytryną. 

KOLACJA 210 kcal
Soczewica z oliwą czosnkową, szklanka herbaty z liści malin bez cukru. 

DZIEŃ 4. 
ŚNIADANIE 265 kcal
Dwie kromki chleba żytniego z dwoma liśćmi sałaty i dwoma plasterkami chudej szynki wieprzowej, pomidor (100 g), kiełki sojowe (10 g), szklanka herbaty z liści malin bez cukru.

II ŚNIADANIE 80 kcal
Kisiel jagodowy (150 ml). 

OBIAD 370 kcal
Kurczak w winie, sałata zielona skropiona sokiem z cytryny (100 g), szklanka herbaty zielonej bez cukru.

PODWIECZOREK 105 kcal
Szklanka soku z marchwi i jabłka. 

KOLACJA 210 kcal
Talerz zupy warzywnej, szklanka herbaty z liści malin bez cukru. 
 
DZIEŃ 5. 
ŚNIADANIE 250 kcal
Dwie kromki chleba żytniego posmarowane niskokaloryczną margaryną z pastą z selera, szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

II ŚNIADANIE 120 kcal
Kromka chleba chrupkiego posmarowana niskokaloryczną margaryną z plasterkiem kiełbasy krakowskiej, pół papryki czerwonej, szklanka herbaty owocowej bez cukru. 

OBIAD 380 kcal
Naleśniki z owocami (mrożonymi), szklanka herbaty miętowej bez cukru. 

PODWIECZOREK 120 kcal
Kromka chleba chrupkiego żytniego z gotowaną piersią z kurczaka bez skóry, kilka liści sałaty, szklanka wody mineralnej. 

KOLACJA 180 kcal
Surówka z pora, kromka chleba wielozbożowego, szklanka herbaty bez cukru. 

DZIEŃ 6. 
ŚNIADANIE 250 kcal
Kurczak w galarecie (100 g), kromka chleba chrupkiego żytniego, ogórek kiszony (2 szt.), szklanka herbaty z cytryną bez cukru. 

II ŚNIADANIE 85 kcal
15 g migdałów, szklanka wody mineralnej niegazowanej. 

OBIAD 370 kcal
Gulasz rybny, kasza gryczana (20 g - waga suchej), szklanka herbaty z jasnoty białej. 

PODWIECZOREK 90 kcal
250 g żółtego melona. 

KOLACJA 220 kcal
Sałatka ziemniaczana, szklanka herbaty z liści malin bez cukru
Surówka z pora
1 średni por umyć i pokroić w talarki.1 gruszkę posiekać w kostkę. Wymieszać i posypać 2 łyżkami startego sera żółtego light i łyżką kiełków sojowych. 

Naleśniki z owocami
Ciasto: 1/2 jaja, 2 łyżki wody, 2 łyżki mleka 0,5%, łyżeczka oliwy z oliwek, 3 łyżki mąki pszennej, sól wymieszać i usmażyć naleśniki na patelni. 
25 g jagodowych owoców (jagody, maliny, truskawki) wymieszać z cukrem waniliowym. Owoce zawinąć w placki. Naleśniki polać 100 ml jogurtu naturalnego bez cukru.
Pasta z selera
1/4 średniego selera korzeniowego obrać, umyć, ugotować, zetrzeć na drobnej tarce, zakwasić sokiem z cytryny i wymieszać z łyżką jogurtu naturalnego bez cukru, łyżką drobno posiekanej zieleniny i pieprzem. 
Danie pomidorowe
Dużego, mięsistego pomidora sparzyć i obrać ze skórki, przekroić na pół i wydrążyć połówki. Dwie dymki umyć i posiekać w drobne talarki. 35 g wędzonej piersi z kurczaka pokroić w cienkie paseczki, wymieszać z dymkami, dodać 125 g chudego twarogu, łyżeczkę soku pomarańczowego, sól, pieprz, łyżeczkę oliwy z oliwek i wymieszać. Nadziać połówki pomidorów. 

Tuńczyk grillowany z salsą brzoskwiniową
1/2 małej, obranej i drobno pokrojonej brzoskwini wymieszać z drobno posiekaną dymką, sokiem z limonki, solą i odrobiną pieprzu, odstawiona godzinę. Rozgrzać grill. Filet Z tuńczyka (100 g) posmarować oliwą i oprószyć pieprzem cytrynowym, grillować 5 minut z każdej strony, podawać z salsą brzoskwiniową. 

Paszteciki łososiowe
60 g ziemniaków obrać, umyć i pokroić w dużą kostkę, zagotować i gotować 5 minut, aż zmiękną. Odcedzić i rozgnieść, dodać 40 g łososia z puszki bez ości, 20 g drobno posiekanej cebuli, 1/4 rozmieszanego jajka i łyżeczkę posiekanej notki, wymieszać. 
Uformować dwie kulki, rozklepać je płasko, obtoczyć w mące razowej i smażyć na oleju 3 minuty z każdej strony, aż się zrumienią. 

Warzywa smażone
Rozgrzać patelnię teflonową lub wok, smażyć 50 g twardego tofu pokrojonego w kostkę, aż się zrumieni, zdjąć z patelni. Przeciśnięty ząbek czosnku i 1/4 tartego imbiru podsmażyć na patelni 1 minutę, dodać 1/4 cukinii pokrojonej w kostkę, 1/4 marchwi pokrojonej w kostkę, 1/4 czerwonej papryki pokrojonej w paski, 20 g różyczek brokułów i smażyć 5 minut. Dodać tofu, łyżeczkę sosu teriyaki, łyżkę soku pomarańczowego i smażyć 3 minuty mieszając. 

Szaszłyki z cukinii i pomidorów
60 g ryżu okrągło ziarnistego opłukać, ze szczyptą kurkumy, odrobiną soli i pieprzu włożyć do 100 ml bulionu warzywnego, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum i gotować 25 minut. 125 g cukinii pokroić na 8 plasterków i nabijać na dwa szpikulce do szaszłyków na przemian Z 8 pomidorkami koktajlowymi. Na patelni rozgrzać olej i smażyć szaszłyki po 2 minuty z każdej strony. Ryż wymieszać z łyżeczką jogurtu naturalnego bez cukru i podawać z szaszłykami. 

Sałatka z roszponki
Małego pomidora, 15 g zielonego ogórka, 15 g wędzonej piersi z indyka, trzy czarne oliwki pokroić w kostkę, wymieszać z50g umytej sałaty roszponki. Dodać łyżkę posiekanych orzeszków ziemnych, skropić oliwą, sokiem z cytryny, posolić i wymieszać 

Zupa warzywna
Jedną cebulę pokroić w talarki. Ząbek czosnku przecisnąć przez praskę. 200g pomidorów sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na małe kawałki. Po 1/2 żółtej i czerwonej papryki, 1/2 cukinii, 1/4 bakłażana pokroić w kostkę. 
W garnku rozgrzać oliwę i podsmażyć na niej cebulę i czosnek, dodać resztę warzyw i 75 g zielonej fasolki szparagowej oraz 125 ml bulionu warzywnego i dusić na małym ogniu pod przykryciem 15 minut. 
Przed podaniem dodać sól i pieprz. 

Sałatka z kurczaka makaronu i ogórka
50 g razowego makaronu ugotować na półtwardo, odcedzić, przelać zimną wodą i skropić odrobiną oleju. 50 g zielonego ogórka obrać i pokroić na plasterki. 75g piersi z kurczaka bez skóry pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni teflonowej. 
1 mały pomidor sparzyć wrzątkiem, obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Składniki sałatki wymieszać, dodać posiekany koperek, skropić oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. 

Sałatka ziemniaczana
100 g małych ziemniaków ugotować w mundurkach, obrać i pokroić w talarki. 1/2 dymki oczyścić i posiekać w drobną kostkę, rozłożyć na ziemniakach. 25 ml bulionu warzywnego podgrzać i połać nim ziemniaki. 
Zamknąć w naczyniu z przykrywką i wstawić do lodówki na godzinę. 1/2 marchwi obrać, umyci zetrzeć na tarce. 1/2 zielonego ogórka obrać, przekroić wzdłuż, wypestkować i pokroić w plasterki. Marchew i ogórka dodać do ziemniaków, zamknąć w naczyniu. Łyżkę jogurtu naturalnego bez cukru wymieszać z solą, szczyptą mielonej słodkiej papryki i 1,5 łyżki natki. Sosem polać sałatkę ziemniaczaną i podawać. 

Gulasz rybny
80 g oczyszczonego fileta z karmazyna skropić sokiem cytrynowym, oprószyć solą i zostawić na kilka minut. 1/4 drobno pokrojonej cebuli podsmażyć na oleju, dodać łyżkę koncentratu pomidorowego, 80 ml bulionu warzywnego, sól, biały pieprz i dusić na małym ogniu 10 minut. 
Karmazyna pokroić na małe kawałki i zmieszać z 30 g kukurydzy z puszki, 30g mrożonego groszku dodać do sosu i dusić na małym ogniu 10 minut. Przed podaniem oprószyć natką. 

Soczewica z oliwą czosnkową
50 g zielonej soczewicy opłukać na sitku, osaczyć, wsypać do garnka i zalać dużą ilością wrzątku. Doprawić solą, dodać posiekaną natkę i gotować na małym ogniu pod przykryciem 30 minut. Osaczyć i przełożyć do miski. Na patelni podgrzać łyżeczkę oliwy i przesmażyć na niej ząbek czosnku, zdjąć z ognia i polać soczewicę, wymieszać, skropić sokiem z cytryny, dodać 1/2 drobno posiekanej dymki, natkę i szczypiorek, wymieszać i podawać 

Kurczak w winie
Udko kurczaka umyć, osuszyć i podzielić na dwie części. Dużą marchew, 50 g pieczarek, 1/2 pora i 1/2 cebuli obrać i umyć. Marchew i pora pokroić w cienkie talarki, pieczarki przekroić na pół, cebulę pokroić w ósemki. Ząbek czosnku przecisnąć przez praskę.
W garnku rozgrzać olej i podsmażyć udko 2 minuty z każdej strony, wlać 80 ml wina riesling i 50 ml bulionu warzywnego, dodać warzywa, skórkę cytrynową i sól. Zagotować, dusić na małym ogniu pod przykryciem 30 minut.
www.diety.pl
 

Jestem gruba..

Mam ok. 30 kg za dużo. Próbowałam.... prawie wszystkiego....
Pokochać się??

Zupa z człowieka

Zupa z ludzkiego embrionu pochodzącego z aborcji staje się w Chinach popularna. Poprawia zdrowie i możliwości seksualne - tak przynajmniej w Chinach twierdzą. Koszt takiej zupy waha się w granicach 4000 chińskich juanów. Smacznego nie życzymy...
http://theworld.lua.pl/photogallery.php?album_id=20

Kuskus po marokańsku

  • 4 - 5 marchewek,
  • 4 - 5 korzeni pietruszki,
  • mięso wieprzowe (schab, szynka, łopatka - jakiekolwiek), ale nie dla arabów
  • pierś z kurczaka,
  • kurkuma, imbir,
  • delikat do mięs,
  • oliwa z pestek winogron,
  • kasza kuskus,
  • rodzynki.
Na rozgrzaną oliwę wrzucić pokrojone w średnią kostkę mięso (najlepiej mieszane, ale może być tylko 1 rodzaj), podsmażyć na dużym ogniu. Dodać 3 łyżki delikatu, łyżkę imbiru i 2 łyżeczki kurkumy, zamieszać i dusić pod przykryciem 3 min, potem zalać wodą tak, by ledwie przykrywała mięso(lepiej za mało niż za dużo), dusić pod przykryciem. Kaszę przygotować wg. przepisu z opakowania na sypko dodając namoczone wcześniej rodzynki, odstawić na bok. Pietruszkę i marchewkę pokroić w paski długości ok 3-4 cm. Pokrojone warzywa wrzucić do duszącego się mięsa, dusić pod przykryciem do zmięknięcia (najlepiej gdy warzywa są al dente), doprawić przyprawami do smaku (tymi samymi, bo woda złagodzi ich intensywność). Dusić, aż woda odparuje na tyle, by pozostał rzadki, ale intensywny w smaku sos (jego gęstość można regulować delikatem i imbirem). 

Kuskus





Kuskus (arab. kaskasa - tłuc, rozbijać) - tradycyjny produkt spożywczy łączący cechy makaronu i kaszy, a także nazwa przyrządzanej z niego potrawy. Wywodzi się z krajów maghrebu (północno-zachodnia Afryka) i ma postać okrągłych ziaren o średnicy rzędu 1 mm otrzymywanych z pszenicy twardej. Tradycyjnie był materiałem odpadowym przy mieleniu pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Gruba pozostałość z mielenia pszenicy była odsiewana z mąki, namaczana w wodzie, oprószana właściwą mąką i sprzedawana jako kuskus. Współcześnie kuskus częściej produkuje się poprzez granulację mąki pszennej z wodą i dodatkami i przesiewanie otrzymanego granulatu przez sita o odpowiedniej średnicy. Jednak w handlu wciąż można spotkać kuskus produkowany z rozdrobnionych ziaren pszenicy, choć przy udziale nowoczesnych technologii.
Kuskus gotuje się na parze, ponad gotującym się mięsem i warzywami, lub zalewa wrzątkiem i odstawia na kilka minut, aby nasiąknął wodą. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki. Podaje się go z różnymi dodatkami, przede wszystkim z baraniną. Do kuskusu można podać także kurę oraz rybę lub przesmażyć razem z warzywami, np. z dynią, bądź zalać przyprawionym bulionem.

Lalla Salma


Kuchnia marokańska



Kuchnia marokańska jest jedną z najciekawszych wśród arabskich. Podczas ramadanu spożywana jest harira - zupa ze świeżej kolendry, soczewicy, fasoli i jagnięciny. Tadżine (tagine) to ziemniaki z baraniną, cebulą i innymi warzywami z różnymi dodatkami jak zioła i przyprawy. Równie popularnym nie tylko w Maroko jest kuskus, tradycyjna potrawa piątkowa. Na deser podawane są ghoriba czyli ciastka z migdałami lub sezamem. Do popicia Marokańczycy przyrządzają typową herbatę miętową.

Maroko






Maroko, Królestwo Maroka, Al-Mamlakah al-Maghribiyyah (arab. المملكة المغربية) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi enklawami w Afryce: Ceutą i Mellilą (na północy). Należy do państw Maghrebu.
Graniczy z (długość wspólnej granicy):
Łączna długość granic lądowych: 2 017,9 km
Algierią: 1 559 km (granica lądowa zamknięta dla ruchu)
Saharą Zachodnią: 443 km
hiszpańskimi eksklawami w Afryce: 
Ceuta: 6,3 km
Melilla: 9,6 km
Długość wybrzeża morskiego: 1835 km
Najniższy punkt: Sabcha Tah 55 m p.p.m.
Najwyższy punkt: Dżabal Tubkal 4165 m n.p.m.
Ważniejsze miasta: Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda i Meknes.

niedziela, 18 stycznia 2009

Ras el hanout




  • 1 łyżeczka mielonego kuminu, imbiru i soli,
  • 3/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu,
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, mielonej kolendry, pieprzu kajeńskiego i mielonego ziela angielskiego,
  • 1/4 łyżeczki mielonych goździków
Wymieszać

Szwedzki stół





Szwedzki stół, bufet szwedzki - sposób serwowania posiłków w hotelach, rzadziej restauracjach, polegający na udostępnieniu gościom kilkunastu potraw, z których mogą oni ułożyć pełny posiłek z uwzględnieniem własnych upodobań kulinarnych i dietetycznych. Korzystający ze szwedzkiego stołu mogą zazwyczaj najeść się do woli za zryczałtowaną kwotę.
Szwedzki stół jest również popularną formą organizacji przyjęć firmowych i spotkań biznesowych, ponieważ jedzenie nie przeszkadza w żaden sposób w rozmowach i nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami, inaczej niż tradycyjna organizacja stołu.
Nazwa "szwedzki stół" wywodzi się od szwedzkiej tradycji serwowania tego typu posiłków. W języku szwedzkim określa się je słowem smörgåsbord (wym. smyrgosbudż), czyli stół kanapkowy. Szczególną odmianą smörgåsbord jest julbord, serwowany w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Anegdota, zapewne apokryficzna, wiąże "szwedzki" stół z Polską. W roku 1656, król szwedzki Karol X Gustaw, chcąc sobie zaoszczędzić trudów oblegania Zamościa, wprosił się na posiłek do Jana "Sobiepana" Zamoyskiego, chcąc przy okazji skłonić go do poddania miasta. Kanclerz przyjął króla poza murami, wystawnie zastawionym stołem, ale - dla sprawienia królowi despektu - bez krzeseł. Odtąd przyjęcia na stojąco nazywano "stołem szwedzkim".
Koldtbord, czyli szwedzki stół lub zimny bufet, to forma serwowania jedzenia popularna w całej Skandynawii. Przygotowywaniem samoobsługowego Koldtbord zajmują się przede wszystkim restauracje i hotele, ale w norweskich domach również możemy spotkać się z tą tradycją, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.
Zestaw dań zależy od pory roku, ale zawsze są: ryby (śledzie marynowane i wędzone, sałatki śledziowe, łosoś, pstrąg, halibut), owoce morza, mięso (wędliny, pasztety, parówki na gorąco, pulpeciki), dania z jaj, sery, warzywa i sałatki, owoce oraz pieczywo i desery. Do picia, oprócz innych napojów, podaje się tradycyjną kminkówkę (akevitt), piwo oraz wino.
Jedną z głównych potraw, szczególnie latem i wczesną jesienią, jest spekemat, czyli tradycyjne peklowane mięso. Spekemat jada się zwykle z jajecznicą na zimno oraz z kruchym, cienkim jak tektura, jęczmienno-pszennym lub jęczmienno-żytnim pieczywem chrupkim, zwanym flatbrød.
Rømmegrøt to inna specjalność, którą możemy znaleźć wśród dań Koldtbord. Jest to sycące danie zrobione z gęstej, kwaśnej śmietany, mąki i mleka, podawane z masłem, cukrem i cynamonem.
Pamiętaj, że przy Koldtbord nie należy się śpieszyć. Chodzi o to, by cieszyć się długim posiłkiem i wielokrotnie powraca do bufetu po dokładki. Zaczynamy od dań rybnych. Innego talerza używamy do mięsa, sałatek i dań z jaj, a innego do sera i owoców oraz do deserów.



Szwedzka zapiekanka


  • 50 dkg korzennych śledzi
  • 50 dkg ziemniaków
  • 10 dkg żółtego sera
  • 2 cebule
  • pół szklanki mleka
  • tarta bułka
  • masło
Śledzie zalać mlekiem i odstawić na 1 - 2 godz. Ugotowane w łupinach i obrane ziemniaki pokroić w plastry, tak samo pokroić obrane i sparzone wrzątkiem cebule. Żaroodporne naczynie wysmarować masłem, oprószyć tartą bułką. Układać warstwami ziemniaki, śledzie i cebulę; ostatnią warstwą powinny być ziemniaki. Posypać startym serem wymieszanym z tartą bułką, obłożyć plasterkami masła, lekko skropić wodą i zapiekać w rozgrzanym piekarniku 10 - 15 minut. Podawać z kiszonymi ogórkami lub buraczkami.
Ziemniaczany Sezon 2009