piątek, 26 grudnia 2008

Mój ulubiony bigos


Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009Wspaniałe danie na Sylwestra!!

Wg przepisu Macieja Kuronia

1 kg kapusty kiszonej
1 kg poszatkowanej białej kapusty
500 g wieprzowiny bez kości
500 g wołowiny bez kości
500 g kiełbasy z dziczyzny lub myśliwskiej
250 g wędzonego boczku lub okrawków z wędlin
pozostałości z sosów i pieczeni, jakie tylko znajdziemy w lodówce
500 g kwaśnych jabłek
4 cebule
6 ząbków czosnku
100 g śliwek
50 g suszonych grzybów
4 liście laurowe, 20 ziaren pieprzu, 8 ziaren ziela angielskiego, 10 ziaren jałowca, 4 goździki
po pół łyżeczki: kminku, gorczycy i kolendry
po łyżce majeranku i tymianku
250 ml czerwonego wina
100 ml oleju
sól, pieprz

Kapustę kiszoną zalewamy litrem wody. Przyprawy – z wyjątkiem majeranku i tymianku – zawijamy w saszetkę z gazy, wkładamy do kiszonej kapusty i gotujemy na wolnym ogniu 2 godziny. Kapustę białą zalewamy ok. 500 ml wody, dodajemy śliwki, uprzednio namoczone i pokrojone w paski grzyby i dusimy na wolnym ogniu. W tym czasie wołowinę kroimy w gulaszową kostkę, posypujemy tymiankiem i nacieramy posiekanym ząbkiem czosnku utartym z odrobiną soli. Wieprzowinę nacieramy majerankiem i pozostałym czosnkiem. W rondlu rozgrzewamy olej i przesmażamy wieprzowinę ze wszystkich stron. Zrumienione mięso przekładamy do białej kapusty i dalej dusimy. Do rondla dodajemy resztę oleju i obsmażamy wołowinę na złoty kolor. Podlewamy winem i dusimy 15–20 minut. Następnie dodajemy ją do białej kapusty. Wszystko razem dusimy. Do rondla wkładamy boczek lub okrawki i pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Gdy wytopi się tłuszcz wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Całość kilka minut dusimy. W tym czasie z kapusty kiszonej wyjmujemy saszetkę, a z kapusty białej wieprzowinę i kroimy ją w kostkę. Łączymy obie kapusty wraz z dodatkami, dodajemy wieprzowinę, boczek z kiełbasą i cebulą oraz pokrojone w cząstki jabłka (usuwamy gniazda nasienne), oraz pozostałe wino. Kapustę z dodatkami gotujemy minimum 24 godziny w przerwach schładzając, żeby zyskała miano bigosu. Przed podaniem bigos doprawiamy pieprzem i solą.

czwartek, 25 grudnia 2008

... śpieszmy się...

Zmarł Maciej Kuroń...

Pada śnieg...



Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat
pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr.
Biegnij koniu wrony przez uśpiony las
my wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak:

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
co za radość gdy saniami tak można jechać w dal
gdy pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
a przed nami i za nami wiruje tyle gwiazd.

Biegniesz biała drogo nie wiadomo jak,
nie ma tu nikogo kto by znaczył ślad.
Tylko nasze sanie, tylko szybki koń
tylko gwiazdy roześmiane i piosenki ton.

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
co za radość gdy saniami tak można jechać w dal
gdy pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań
a przed nami i za nami wiruje tyle gwiazd.
Piosenka Pada śnieg - autor nieznany

środa, 24 grudnia 2008

Wesołych Świąt


Chanuka

Chanuka (hebr. חנוכה) – święto żydowskie trwające osiem dni, poczynając od 25 dnia miesiąca kislew. Upamiętnia ono powstanie Machabeuszy pod wodzą Judy Machabeusza. W 2008 święto to przypada 22 grudnia.

Religia nie nakazuje spożywania określonych posiłków, choć powstała, związana z Judytą, tradycja osnuta wokół naleśników z serem, placków ziemniaczanych (latkes) i pączków nadziewanych konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypanych cukrem pudrem (sufganijot) jako przygotowywanych na oliwie.

Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty. W tym także gotówkę (jid. gelt) i słodycze (popularnym drobnym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Ponadto podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę z wykorzystaniem drejdla, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.

Kuchnia chanukowa 
Każde święto prócz czynnika religijnego i duchowego wymaga pewnej oprawy. A jak świętować jak nie przy smakołykach? Żydowskie święta to tradycja, także tradycja potraw i produktów używanych do ich przyrządzania. Ponieważ oliwa odegrała istotną rolę w historii cudu chanukowego, w trakcie trwania święta serwujemy potrawy przyrządzane na oleju. Najbardziej popularne są placki ziemniaczane zwane latkes oraz pączki - sufganiot. Innym zwyczajem jest serwowanie potraw przygotowanych z mleka i serów na pamiątkę Judyty i jej odwagi. 

Latkes  
4 średniej wielkości ziemniaki, 1 średniej wielkości cebula, 1/2 zielonej papryki*, 
2 jajka, 2 natki z pietruszki*, 3/4 filiżanki mąki macowej, sól i pieprz do smaku, olej roślinny. 
(*) - te dwie rzeczy nie są tradycyjnymi składnikami latkes. 
Zetrzyj ziemniaki, cebulę i zieloną paprykę do dużego garnka. Wyciśnij cały zbędny płyn. Dodaj jajka i natkę i dobrze wszystko razem zamieszaj. Dodawaj stopniowo miski macowej przez cały czas mieszając, aż do otrzymania lepkiej, przypominającej ciasto mieszaniny (może będziesz zmuszony zużyć całą mąkę w zależności od tego jak wysuszone były warzywa). Dodaj kilka szczypt czarnego pieprzu i soli (tylko nie kosztuj mieszaniny - jest obrzydliwa!). Nie martw się, jeśli mieszanina przybierze pomarańczowy odcień; zniknie to podczas smażenia. Ogrzej około 1,5 centymetra oleju do średniej temperatury. Uformuj masę w małe cienkie placuszki o rozmiarze małej bułki hamburgerowej. Usmaż wszystko na oleju. Bądź cierpliwy: zajmie to trochę czasu, a ciągłe przerzucanie i obracanie smażących się placków usmaży je tylko na powierzchni - w środku będą surowe. Obróć je na drugą stroną dopiero wówczas, gdy spód przybierze złotobrązowy kolor. Ułóż gotowe latkes na papierowym ręczniku w celu wysuszenia. Jedz ciepłe z sosem kwaśnym lub jabłkowym. Można je odgrzać w kuchence mikrofalowej, ale nie w piecyku, chyba, że naprawdę prawidłowo je zrobisz. Wariacje na temat latkes mogą być przeróżne, praktycznie wszystko można tam dodać np. tuńczyka, makrele, mogą być latkes marchwiowe lub dyniowe (tak samo wykonać tylko zamiast ziemniaków bierzemy marchew lub dynie). 

Sufganiot/pączki  
2,5-3 szklanki mąki, 1 szklanka mleka, 3 łyżki cukru, 3 łyżki oleju, 1 łyżka drożdży, 
2 łyżki kminku. 
Rozpuścić drożdże w mleku plus pół szklanki mąki, cukier, wymieszać odstawić na ok. 15 minut. Kiedy urośnie, dodać mąki, aby dało się zagnieść dość miękkie ciasto. Potem dodać olej i wgnieść dokładnie w ciasto. Czekać aż wyrośnie. Gdy urośnie, dodać kminek i łyżeczkę soli. Wyrobić, rozwałkować na 1,5 cm i wycinać romby lub trójkąty (3 cm). Smażyć je 6 - 8 minut (nie muszą przedtem rosnąć). 

Racuchy z jabłkami 
Przepis banalnie prosty: jajka, mąka, mleko (może być pół na pół z kefirem), jabłka sól i cukier, soda. Wszystko wymieszać (ja robię z białek pianę i dodaje na końcu do reszty) dodać pokrojone w plastry jabłka i nakładać łyżką na rozgrzaną patelnie. Smażyć z dwóch stron. Podawać z cukrem pudrem. 

Sernik Judyty 
1 kg sera, 8 jaj, 1 szklanka cukru, łyżka mąki krupczatki, margaryna, budyń śmietankowy (bez cukru), rodzynki. 
Jajka z cukrem utrzeć na gładko, dodać ser, zmiksować razem, dodać margarynę następnie budyń i łyżkę mąki. Na koniec obsypane w mące rodzynki, delikatnie wymieszać 
i wylać na formę. Piec przez 40 min w piekarniku o temp 170 stopni. 

Serowe placuszki 
Kostka białego sera, jajko, cebula, sól, cukier, pieprz, mąka. 
Utrzeć ser z jajkiem, dodać posiekaną drobno cebulkę i przyprawy. Do tego dodajemy mąkę aby wyszło jednolite ciasto, z którego formujemy placuszki i smażymy na oleju. Podajemy z cukrem lub śmietaną. 

Bajgle - precle: 
150 g mąki, 10 g masła roślinnego, sól, 2 g drożdży, jajko, gruba sól. 
Rozprowadzić drożdże w wodzie, po czym zarobić ciasto razem drożdżami i odstawić na 30 minut do rośnięcia. Podzielić ciasto na 8 kawałków i uformować wałeczki. Zwijać po 2 wałeczki i wkładać do wrzącej wody, a gdy wypłyną na wierzch, wyjąć łyżką cedzakową, wyłożyć na wysmarowaną olejem blachę, posypać grubą solą i wstawić do gorącego pieca. 

Bubele I 
6 jajek, 6 łyżek mąki macowej, 2 łyżki cukru, łyżka oleju, sól. 
Utrzeć jajka z cukrem, dodać mąkę i olej. Ubić białka na pianę z solą i delikatnie wymieszać razem. Na niewielkiej ilości oleju smażyć placki po obu stronach. Posypać po wierzchu cukrem pudrem. Podawać gorące. 

Tatar ze śledzia 
Śledzie - 60 dag, cebula - 15 dag, papryka czerwona - 15 dag, ogórek świeży - 15 dag, żółtka - 2 szt., sól, pieprz do smaku. 
Wymoczone płaty śledziowe drobno posiekać, dodać pokrojone w drobną kostkę: surową cebulę, świeżą czerwoną paprykę oraz świeży ogórek. Do masy dodać dwa żółtka, sól, pieprz do smaku i wymieszać. 

Śledź siekany 
50 dag filetów śledziowych a la matjas, 3 średnie cebule, 4 jajka, 4 łyżki oliwy 
z oliwek, 10 ml octu 2 łyżki cukru. 
Filety namoczyć na 1/2 godz. w dużej ilości zimnej wody. Osączyć i osuszyć. Drobno posiekać. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek i drobno posiekać. Wszystkie składniki połączyć. Dodać oliwę, cukier i ocet. Dokładnie wymieszać. Podawać jako przekąskę z biały pieczywem. 

Czerwona zupa rybna 
2 lub 3 karpie (ok. 1 kg), zielenina jak do rosołu: marchew, pietruszki korzeń, por, seler, 4 cebule, angielskie ziele ( 2-3 ziarnka) pieprz ziarnisty czarny, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, sól lub vegeta do smaku, 5 ząbków czosnku wyciśniętych przez praskę, świeża bazylia lub mięta lub suszone odpowiedniki, owoc papryki czerwonej słodkiej i 3 łyżeczki papryki słodkiej w proszku, około 1,5 litra wody. 
Sprawione i wymyte karpie (razem z ogonami i głowami) zalać wodą w garnku, wrzucić obrane cebule, marchew, seler, pietruszkę, ziele angielskie i pieprz. Gotować na średnim ogniu ale tak, aby ryby się nie rozgotowały, jeśli się rozgotują to też nie będzie problemu. Wyjąć ryby, przecedzić wywar. Zdjąć skórę, oddzielić ości, ogony i głowy. Do wywaru dodać pokrojoną w paseczki paprykę, por pokrojony w talarki, marchewkę pokrojoną jak kto chce (tę z wywaru) i seler też jak kto lubi. Dodać ponownie ziarnko ziela angielskiego i połowę mięsa z ryb (im większe kawałki mięsa tym lepiej). Gotować na wolnym ogniu aż papryka będzie miękka. Wtedy dodać pomidory lub przecier, paprykę w proszku, osolić i dodać pieprzu do smaku. Włożyć resztę mięsa z ryb. Dodać zmiażdżony czosnek i posiekane świeże zioła lub susz ziołowy. Przykryć garnek i odstawić na 10 minut lub trzymać na minimalnym płomieniu. 

Serowe kotleciki 
1 kg ziemniaków, 30 dkg sera białego, 2 cebule, jajo, trochę bułki tartej, sól, pieprz. 
Ugotowane ziemniaki i ser zemleć w maszynce. Cebulę drobno posiekać i zeszklić, dodać do zmielonych ziemniaków i sera. Wbić jajo. Wymieszać wszystko razem, aby utworzyła się jednolita masa. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Formować kotleciki wielkości dłoni i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron do lekkiego zarumienienia. Kotleciki podawać z surówką z kapusty kiszonej. 

Zapiekanka 
250 gram makaronu wstążki, 4 jajka, 135 gram cukru pudru (w przepisie oryginalnym było 155 gram), 1 łyżeczka aromatu waniliowego, skórka starta z całej cytryny, 2 łyżki soku 
z cytryny, 500 gram półtłustego twarogu, 250 gram tłustej śmietany 18%, 125 ml (pół szklanki) mleka, 50 gram rodzynek, czubata łyżeczka cynamonu, łyżka oleju. 
Makaron ugotować w osolonej wodzie, przelać na sicie zimną wodą, żeby się nie posklejał. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Średniej wielkości formę do pieczenia albo spore naczynie żaroodporne wysmarować olejem. 
Ubić całe jajka z cukrem aż zrobią się puszyste (około 5 minut), dodać esencję waniliową, skórkę i sok z cytryny, a następnie pokruszony ser, śmietanę i mleko. Wszystko dokładnie zmiksować. Jeśli nie uda się Wam tego dokonać za pomocą miksera i zostaną grudki twarogu, przelejcie masę do specjalnego naczynia do miksowania koktajli nakładanego na mikser, powinno pomóc. Teraz wystarczy wymieszać wszystko z makaronem i rodzynkami i przelać do natłuszczonej formy. Wierzch zapiekanki posypujemy równomiernie cynamonem i wstawiamy ją do gorącego piekarnika bez przykrycia. Czas pieczenia wynosi 50-60 minut, aż zapiekanka stwardnieje z wierzchu i przyrumieni się. 

Sasznie 
10 średnich ziemniaków, 1/2 szklanki mąki pszennej, 1 cebula, 200 g twarogu, 2 jaja, sól, pieprz. 
Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić w zimnej wodzie, obrać, zmielić, dodać mąkę, 1 jajo i sól. Dobrze wymieszać i uformować placuszki. Pośrodku kłaść farsz z twarogu, drobno posiekanej cebuli, 1 surowego jajka - wyrobić na gładką masę, posolić, popieprzyć. Sasznie panierować w mące i następnie smażyć z obu stron na złoty kolor. Podawać na gorąco z masłem lub kwaśną śmietaną.



wtorek, 23 grudnia 2008

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2009


Pędzą sanie po asfalcie
No bo śniegu ni ma.
Renifery są wqr…., 
Co to jest za zima?
Nie ulepisz już bałwana
Możesz nim się ostać.
Wciąż latając po marketach
by prezenty dostać.
Nie zapomnij o rodzinie
przyjaciołach, wrogach.
I o obcym nieznajomym
w Wigilię przy stole.
Nie smuć się, nie marudź
grymaś, nie narzekaj, stękaj,
Ciesz się chwilą, bierz garściami.
Rozdawaj swe serce.

Galaretka z głowy karpia

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009
Ponownie książka Jadwigi Łukasiak "Przepisy kulinarne dla oszczędnej gospodyni"
  • 1 głowa 2 - kilogramowego karpia (ok. 40 dkg)
  • 20 dkg marchwi
  • 10 dkg pietruszki
  • 10 dkg selera
  • 5 dkg cebuli
  • 1 jajko
  • 5 dkg groszku zielonego z konserwy
  • 2 dkg żelatyny
  • sól, pieprz, listek, ziele angielskie, cukier
Z karpia przeznaczonego do smażenia odciąć nieco głębiej głowę, płetwę ogonową z 4 - centymetrowym odcinkiem ogona, płetwę grzbietową i płetwy brzuszne. Po rozpłataniu karpia na połowę, podcinając ostrym nożem mięso, wyciąć kręgosłup. Odcięte części karpia dokładnie umyć. Z głowy usunąć oskrzela i oczy. Ćwiartkę cebuli przyrumienić na blasze. Włoszczyznę oczyścić, opłukać, pokroić w poprzek na kawałki. Resztki ryby wraz z włoszczyzną i przypieczoną cebulą zalać litrem wody i gotować na wolnym ogniu około godziny. Na 15 minut przed końcem gotowania dodać przyprawy. Dogotować. Wywar odcedzić, odparować do objętości ok. 3 szklanek. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, gdy napęcznieje zalać gorącym wywarem z ryby i powoli zagotować, odstawić. Z ryby dokładnie wybrać ości. Warzywa pokroić w półplasterki, jajko ugotować na twardo i pokroić w plasterki. W foremki wlać trochę galarety, gdy zastygnie ułożyć plasterek jajka, cząstki warzyw z wywaru, wokół ułożyć kilka ziaren zielonego groszku, na tę dekorację ułożyć kawałki ryby. Delikatnie, by dekoracji nie naruszyć, zalać tężejącą galaretą i zastudzić. 
Podawać wyjęte z foremki, dekoracją do góry, z chrzanem, sosem chrzanowym itp.

poniedziałek, 22 grudnia 2008

Kompot z suszu

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009 Nie codziennie gości na naszym stole, ale w Wigilie jest prawie obowiązkowy. Wspaniale gasi pragnienie, usuwa skutki przejedzenia i przepicia. Smaczny w temperaturze pokojowej.

  • jabłka suszone
  • gruszki suszone
  • śliwki wędzone - polskie z pestkami, nie kalifornijskie
  •  morele suszone
  • ew. figi suszone
  • cukier 
  • skórka z cytryny

Owoce namoczyć na noc, następnie gotować w osłodzonej wodzie ze skórka. po ugotowaniu skórkę usunąć. Podawać po posiłkach w temperaturze pokojowej.

Spaghetti zapiekane


Gotujemy makaron spaghetti , na oliwie przysmażamy kilka puszek wołowiny po bolońsku. Dodajemy do niej kilka ząbków czosnku, drobno posiekaną cebulę i co nieco ziółek: estragonu, bazylii,  rozmarynu. Na koniec wlewamy słoik przecieru pomidorowego i zagotowujemy. Tym sosem polewamy spaghetti, ale tylko w środku. Całość posypujemy obficie tartym ostrym serem i wkładamy na chwilę do piekarnika.

Wieniec pięknej Zosi


Wędliny pokrojone w większe kawałki układa się na dnie formy okrągłej z dziurą w środku. Na wędlinach układa się co nieco - tylko dla dekoracji - marchewki pokrojone w plasterki i równym szeregiem połówki jajek ugotowanych na twardo. Połówek powinno być tyle ile przyjdzie gości. Ten wieniec mięsno - jajeczny zalewamy galaretką zrobioną z rosołu zmieszanego z żelatyną. Po zastygnięciu galaretkę wyjmujemy i kładziemy na półmisku. Do środka kładziemy np. pikle, marynowane cebulki, ogórki i buraki.

Sałatka wzmacniająca


  • 6 ziemniaków ugotowanych w łupinie
  • 2 ogórki kiszone
  • 2 duże, kwaśne jabłka
  • 6 cienkich parówek
  • 1 czubata łyżka zielonej pietruszki albo szczypiorku
  • sól, pieprz
  • majonez
  • kilka orzechów 
  • papryka konserwowa
  • 20 dkg pieczarek obgotowanych we wrzącej zakwaszonej cytryną wodzie przez 3 minuty

To wszystko sieka się w kostkę albo w słupki, parówki w talarki, pietruszkę na sieczkę. Układa się w szklanej salaterce, soli, pieprzy i miesza z majonezem. Wierzch dekoruje się papryka, zieloną pietruszką. Do sałatki podaje się ciemne pieczywo i masło.

Sylwester


Podaje: redaktor J. D. (Jedno Danie, Jan Kalkowski (1922 - 1989), Przekrój) 

Są - jak wiadomo - dwa sposoby miłego spędzenia tej nocy, którą wchodzimy w nowy rok; na imprezach publicznych i na prywatkach. Te ostatnie często się przygotowuje wspólnie i składkowo. Trzeba je tak zorganizować, żeby panie domu nie siedziały w kuchni, bo i one mają prawo do zabawy. Może więc przyda się Wam taka propozycja na sylwestrowe przyjęcie:

1. W miarę jak goście się schodzą (a wiadomo, że nie wszyscy są punktualni) podajemy im na bufetowym stole: różne suche, drobne zakąski (słone paluszki, migdały palone, krakersy z masłem serowym i połówkami orzechów włoskich, oliwki itp.). Do tego - w szklaneczkach napój lekko alkoholowy: kieliszek jałowcówki (myśliwskiej, gin), 3 kieliszki toniku, kostka lodu i ew. jeszcze plasterek cytryny. 

2. Talerz z zakąską. Dostaje go każdy z gości, a na nim: po plasterku różnej wędliny, trochę sałatki, grzybek marynowany, plasterek kiszonego ogórka lub papryki bułgarskiej, łyżeczka majonezu itp. Taki talerz można ładnie plastycznie skomponować. Osobno bułka i masło.

3. Po północy, gdy złożyliśmy sobie życzenia (może przy szampanie) - potrzebne jest jakieś małe gorące danie. To może być barszcz czerwony z pasztecikiem, który wystarczy tylko odgrzać. Może być żurek z wkrojoną do niego kiełbasą. Bardziej wykwintne będą kawałki kurczaka w sosie węgierskim, przygotowane wcześniej. Wystarczy je tylko podgrzać. Do nich makaron lub kluski kładzione półfrancuskie. Oczywiście zawsze mile widziany będzie bigos.

4. Kawa, herbata lub napoje, w wśród nich doskonały jest zwyczajny kompot z jabłek (dużo wody, niezbyt słodki). 

Nie wiem z którego roku mam ten wycinek z Przekroju, ale myślę, że nadal aktualny!!

Racuszki grzybowe

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Często potrzebujemy wywar grzybowy, np. do barszczu wigilijnego, a nie robimy uszek z farszem grzybowym.

Co wtedy z grzybami? Nie zawsze są to same piękne kapelusze prawdziwków. 

  • grzyby gotowane, posiekane
  • mąka
  • jajka
  • mleko
  • sól
  • olej

Z mąki, mleka i jajek zrobić ciasto gęstości śmietany, wrzucić do niego posiekane grzyby, wymieszać, posolić. Smażyć na oleju niewielkie racuszki na złoty kolor. Podawać z barszczem wigilijnym.

Soave














Za oknem nieciekawie, deszcz zamiast śniegu i wydaje się, że to może inne Święta.

Trochę wspomnień w ramach mobilizacji do pracy. Soave to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Werona. Znana także z dobrych win. 

Przy winnicach krzaki róż, nie dla ozdoby, ale w celu ostrzegania przed chorobami winorośli!!

Makaron z bułką tartą


Brzmi strasznie, ale jest dobre. Potrawa rodem z Sycylii. Szybka i stosunkowo tania. Dobra gdy lodówka straszy pustką.

  • makaron (najlepiej spaghetti, ale jak nie ma...)
  • 1 - 2 ząbki czosnku
  • 2 - 3 łyżki oliwy
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 2 - 3 sardele (anschua, alici, acciughe) czyli np. nasze koreczki helskie - jeśli mamy
  • pietruszka
  • szklanka rosołku z jarzyn (lub woda z kostką rosołową)

Pietruszkę i czosnek posiekać i wymieszać. Rozgrzać połowę oliwy na patelni i dodać bułkę, zrumienić mieszając, ale nie spalić, bo będzie gorzka. Odłożyć na talerz. Na reszcie oliwy podsmażyć sardele (dobre są te z kaparami, jak używamy solone to dokładnie opłukać), dodając czosnek z pietruszką. Podlać rosołem. Makaron ugotować trochę krócej niż wymaga przepis, odcedzić i dać na patelnie. Wymieszać dokładnie trzymając na ogniu 1 - 2 minuty. Na zakończenie posypać bułką i tak podać, bułka ma być chrupiąca.

Zdjęcie za strony internetowej (niestety).

niedziela, 21 grudnia 2008

Miecznik z grilla





Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Włócznik, znany również pod nazwą miecznik lub ryba miecz. Ryba przepyszna, bo właściwie bez ości!! Ryba smakuje jak mięso... 

  • steki z miecznika
  • przyprawa do ryby
  • czosnek
  • olej
  • sól, pieprz

Steki umyć i osuszyć. Natrzeć solą, pieprzem, posiekanym drobno czosnkiem, przyprawami, polać olejem. Odstawić na chwilę. Piec na rozgrzanym grillu przez 10 minut z każdej strony. Podawać z frytkami i dowolną sałatką. 

Na drugim zdjęciu miecznik przygotowany do pieczenia, na wierzchu bułka tarta z masłem, czosnkiem, kaparami, pietruszką. Pomidor bez skórki i pestek, posiekany. Zawinąć w folie aluminiową i piec ok. 20 minut w gorącym piekarniku. Proste i pyszne.

Wspomnienia ze sklepu rybnego






Rivoli (TO) Włochy

Prawda, że pyszne??

Śledzie z grzybami

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Potrawa którą jadłam u koleżanki. 

Metodą prób i błędów odtworzona przeze mnie w domu - można wprawdzie kupić podobne śledzie w sklepie, ale..

  • 1 kg śledzi marynowanych
  • 1 kg cebuli
  • 10 dkg grzybów suszonych
  • 1 łyżka cukru
  • 2 - 3 łyżki oleju
  • sól, pieprz, ew. ocet

Grzyby namoczyć a następnie ugotować w małej ilości osolonej wody. Po ugotowaniu odcedzić. Wywaru nie wylewać. Grzyby pokroić w paseczki. Śledzie pokroić na małe kawałki, cebulę pokroić w wiórka i zeszklić na oleju dodając cukier. Po ostudzeniu połączyć ze śledziami i grzybami dodając wywar z gotowania. Czasem trzeba dodać trochę octu, ale to zależy od naszych upodobań. Zostawić na 10 - 12 godzin.

Spaghetti al nero di sepia

 Czyli makaron z ciemną substancją wydzielaną przez gruczoły czernidłowe mątew. To coś na talerzu to mój obiad w Wenecji!! Skusiłam się przez ciekawość, bo znałam ten makaron z opowieści i wreszcie chciałam spróbować. I nie zawiodłam się. Jest pyszny - pod warunkiem, że lubi się ryby. Potrawa ta popularna jest także na Sycylii. Generalnie tego typu makaronu nie posypuje się serem (parmezanem) - patrz "Złodziej kanapek" Andrea Camillerii - połączenie parmezanu z rybą lub owocami morza to dla Włocha świętokradztwo. Są ludzie, którzy uważają, że dotyczy to też grzybów. 

Potrawa na talerzu zawiera kawałki mięsa kalmarów, posypana jest pietruszką.


sobota, 20 grudnia 2008

Pineto, Włochy

Takie cuda można obejrzeć rano na targu rybnym na plaży. Jest tylko jeden warunek, trzeba wstać ok. 6 rano, co na wakacjach nie zawsze się udaje. A potem możemy już przygotować zupę rybną!!


Precle

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Doskonały dodatek do barszczu czerwonego oraz do piwa.

  • 4 szklanki mąki zwykłej
  • 1 margaryna
  • 1 szklanka śmietany
  • 2 dkg drożdży
  • gruba sól
  • kminek
  • czarnuszka
  • mak

Wyrobić ciasto. Toczyć ruloniki grube na 1 cm. Posypać solą i innym wybranym dodatkiem.

Upiec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut.

Ciasteczka ryżowo - kokosowe

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Zawsze się udają i proste w wykonaniu.

  • 1 opakowanie kaszki (kleiku) ryżowej
  • 1 margaryna (masło)
  • 3 - 4 jajka
  • 1/2 szklanki cukru
  • cukier waniliowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 - 3 łyżki wiórków kokosowych
  • dżem, najlepiej czerwony

Wyrobić. Kłaść na blachę kulki, lekko spłaszczać, zrobić wgłąbienie i na wierzch kropka dżemu. Piec ok. 15 minut w temp. 180 stopni.

Mustarda di Cremona

Coś co lubię i to bardzo. Zawsze jak jestem we Włoszech staram sie uzupełnić zapas. Musztarda z owoców, najczęściej mieszanych.

Owoce smaży sie jak do konfitury, na 1 kg owoców (jabłka, gruszki, śliwy, morele, pigwy, figi, itp) 0,5 kg cukru, i do tego dodaje się esencję z gorczycy, ok. 10 kropli. Pychota!!

Dobry dodatek do mięs, wędlin.


Sałatka z zupek chińskich

  • 2 zupki chińskie, rosołowe, ostre
  • 1 słoik ogórków konserwowych
  • 1 puszka kukurydzy
  • 1 puszka ananasa
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • majonez
  • sól, pieprz

Makaron z zupek pokruszyć (nie zalewać wodą), dodać wszystkie składniki sypkie a tłuszcz wyrzucić. Ogórki, jajka i ananas posiekać, dodać do makaronu razem z  kukurydzą i majonezem, ew. sól i pieprz. Zostawić na 10 - 12 godzin. Przez ten czas makaron napęcznieje!! 

Karp w galarecie


Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 19.XII.2008 - 03.I.2009

Potrawa co Wigilia goszcząca na moim stole. Dzieci ostatnio się buntują, ale i tak zjadają. A znajomi proszą o przepis, bo karp jest pyszny, a w ten dzień smakuje wyjątkowo!

  • 1 karp (ew. głowa, ogon i płetwy od drugiego)
  • włoszczyzna bez kapusty
  • pieprz w ziarenkach, liść laurowy, ziele angielskie, sól, cukier
  • ew. żelatyna

Karpia oczyścić (uważać na żółć) lub wykorzystać gotowe filety. Ugotować smak z włoszczyzny i przypraw, włożyć do niego oczyszczone łby i płetwy. Gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Przecedzoć wywar, marchewkę użyjemy do dekoracji, i włożyć do niego dzwonka karpia, gotować ostrożnie ok. 20 minut. Wyjąć na półmisek, ukłożyć kształt ryby. Smak z ryby ponownie przecedzić - ja go nie klaruję. Jeśli gotowaliśmy wywar na łbach i resztkach karpia, nie trzeba dodawać żelatyny, będzie delikatna galareta. Oczywiście dla pewności można dać trochę żelatyny. Karpia ułożonego na półmisku ozdobić marchewką, groszkiem. Zalać zimnym wywarem i zostawić do stężenia. Przechowywać w lodówce, ale nie pod zamrażalnikiem. U mnie w domu podajemy go z chałką i sokiem z cytryny.

Można po ugotowaniu wyciągnąć ości z ryby, wtedy wprawdzie karp nie bedzie taki piękny, ale łatwiejszy do jedzenia.

Zdjęcie w trakcie robienia, czyli będzie przed Wigilią.